Одним із найбагатших людей Станиславова був промисловець Якуб Маргошес (1873–1939), власник фабрики з обробки шкіри, яка розкинулася на величезній території на сучасній вул. Ленкавського. Підприємство починало свою роботу з 20 працівників, а в 1939 році тут уже працювало близько 300 осіб.
У грудні 1937 року на фабриці Маргошеса розпочався страйк, який викликав здивування не лише у керівництва фабрики, а й у жителів Станиславова. Справа в тому, що страйкарі, яких налічувалося 120 осіб, не прагнули ні підвищення зарплатні, ні покращення умов праці. Вони вимагали лише… звільнення однієї з працівниць, яка пропрацювала на фабриці 18 років. Ця пані побилася з іншою працівницею, що, очевидно, й викликало обурення в персоналу підприємства.
Страйк затягнувся аж на чотири тижні, хоч 70 працівників фабрики не брали в ньому участь і продовжували роботу.
Знайти порозуміння між керівництвом фабрики та страйкарями було непросто, бо страйкарі вимагали не лише звільнення однієї працівниці, а й контролю колективу над прийомом та звільненням персоналу на фабриці, а також виплати їм заробітної плати за весь період страйку.
Звичайно, керівництво фабрики не могло погодитися на такі умови. У конфлікт втрутився державний інспектор праці, але це не привело до його вирішення.
Мабуть, то був єдиний страйк в історії старого Станиславова, який розпочався з метою звільнення однієї працівниці.
Підготувала Олена БУЧИК |