В 1913 році в Станиславові запрацювала професійна порадня для жінок, які бажали знайти свій шлях у житті. Ця порадня відкрилася у будинку по вул. Камінського, 33 (тепер вул. Франка), де мешкала пані Марія Гержабкова, голова станиславівського Об’єднання рівноправності жінок.
Про відкриття професійної порадні повідомила газета «Кур’єр станиславівський» за листопад того року, пише Західний кур’єр:
«Ким я буду?» – таке питання повинна поставити собі кожна дівчина після закінчення виділової чи середньої школи. Адже це справжнє прокляття для наших жінок – економічна залежність, нудьга, апатія. Саме з пасивності жінок випливає їхня постійна залежність у родині, суспільстві і державі. Щоб допомогти нашим дівчатам вирішити, ким їм бути, Об’єднання рівноправності жінок вирішило відкрити бюро порад для вибору професії. Це бюро відповість на запитання, де, як і чому навчатися».
Об’єднання рівноправності жінок запрацювало у Станиславові у 1912 році як філія львівської організації і провадило у місті досить активну діяльність. Час від часу воно скликало збори у справі освіти та професійного розвитку жінок, на які запрошувалися педагоги та батьки, чиї доньки закінчували навчання у школах.
До речі, жіноча професійна порадня була не єдиним закладом у місті, де жінки у складній ситуації могли цілком безкоштовно отримати консультацію і допомогу. У вересні 1918 року в міській ратуші відкрилася порадня для матерів, де отримували допомогу жінки з дітьми віком до двох років. Тут мамам і дітям надавали безкоштовні лікарські консультації, незаможним також надавали ліки та засоби гігієни і догляду за немовлятами.
Втім, для отримання допомоги були певні умови. Мама і дитина обов’язково повинні були мешкати в Станиславові і не мати заразних хвороб, щоб не нашкодити іншим відвідувачам. А от шлюбною чи позашлюбною була дитина, яка потребувала допомоги, не мало жодного значення.
Підготувала Олена БУЧИК |