Григорій Хомишин, який 19 червня 1904 року зійшов на трон греко-католицького єпископа, був надзвичайно впливовою людиною в Станиславові, і не лише серед української громади.
Він значно розбудував суспільне життя: заснував духовну семінарію у 1907 році, почав видавати часопис для священників «Добрий пастир», створив у парафіях мережу читалень, заснував благодійне Товариство Івана Милостивого, а також кооператив «Священнича поміч», який займався продажом духовної літератури. Проте в лютому 1909 року місто облетіла тривожна звістка: Хомишин у тюрмі!, пише Західний кур’єр.
Численні очевидці бачили, як єпископ входив до будівлі коломийської тюрми разом з тамтешнім головою суду Середовським. В Станиславові певний час панувало справжнє замішання, аж поки українська громада не дізналася, що єпископа не заарештовано. Він усього лише прибув до Коломиї, аби провідати греко-католицького священника Івана Онуцького, якого звинувачували в образі війта одного з околичних сіл та кількох парафіян.
За свої необережні слова священник мусив відбути десятиденний арешт, а єпископ Хомишин прибув, аби підтримати його морально, бо вважав усі звинувачення несправедливими. До речі, цей випадок був не єдиним, коли місцева греко-католицька громада хвилювалася за долю свого єпископа. Так, у 1908 році незадовго до свята Водохреща місто облетіла чутка про загадкове зникнення Григорія Хомишина.
Про це повідомляли львівські україномовні газети. Висувалися різноманітні гіпотези відсутності єпископа й зазначалося, що він, очевидно, не зможе взяти участі в урочистостях. Чутки, як завжди, виявилися перебільшеними, адже єпископ лише терміново виїхав х міста у справах і благополучно встиг повернутися до своїх прихожан на йорданські святкування.
Підготувала Олена БУЧИК |