У березні 1905 року на подвір’ї казарм станиславівської пожежної охорони відбулася важлива подія – випробування першого в місті вогнегасника.
Спочатку пожежна команда розміщалася в орендованій будівлі, яка знаходилась на місці скверу неподалік від площі Міцкевича, але на той час уже переїхала на вулицю Камінського (тепер вул. Франка), пише Західний кур’єр.
Вогнегасник називався «Мінімаксом», і на його випробування запросили торгових агентів виробника – німецької фабрики, а також високих гостей, зокрема представників цивільної та військової влади. За випробуваннями також слідкувала багаточисельна зацікавлена публіка.
Вогнегасник «Мінімакс» дуже активно рекламувався виробником, тож і пожежники Станиславова та міська влада ним зацікавилися. Для випробувань взяли дві великі дерев’яні бочки, облиті мазутом, а також частини старого дерев’яного кіоску, які теж облили легкозаймистою речовиною.
Проте демонстратор трохи поспішив – застосував вогнегасник тоді, коли вогонь ще добре не розгорівся, а з’явилися тільки перші язички полум’я і чорний дим. З цим невеликим вогнем вогнегасник впорався добре, однак експеримент було вирішено продовжити. Віцебургомістр Кароль Фідлер запропонував розпалити більший вогонь, щоб переконатися, що вогнегасник може і з ним упоратися.
Дерево знову підпалили, і на цей раз уже загорівся добрий вогонь. До величезної втіхи всіх присутніх вогнегасник легко його загасив. Дерево знову підпалили – і знову «Мінімакс» продемонстрував успішну роботу. Тоді бургомістр Артур Німгін запропонував підпалити соснові дошки, але вже без застосування легкозаймистих речовин. І знову вогнегасник швидко ліквідував пожежу.
Незважаючи на успішно проведені випробування, міська влада і станиславівські пожежники вирішили не закуповувати вогнегасники «Мінімакс» для гасіння пожеж. Причиною такого рішення стала передусім висока вартість вогнегасників. Того ж самого результату можна було досягти й за допомогою кількох коновок води, яка була значно дешевшою.
Підготувала Олена БУЧИК |