У відділі краєзнавчої літератури в рамках циклу „Краєзнавство Івано-Франківщини в іменах” функціонує виставка однієї книги „Микола Домашевський: велет духу гуцульського”, присвячена 90-літтю від дня народження відомого історика і краєзнавця, діяча української діаспори, уродженця с. Микуличин Миколи Домашевського.
Проживаючи у США, доктор економічних наук Микола Домашевський свою головну діяльність присвятив організації гуцульського громадського життя як в США, так і в Україні.
Ним в Чикаго утворено Гуцульське товариство „Чорногора" (1996), Гуцульський дослідний інститут (1968), організовано „Конференцію Гуцульських товариств Амкерики і Канади" (1971). Він - засновник світового журналу „Гуцулія" (1965) та головний редактор багатотомного видання „Історія Гуцульщини", що експонується на виставці.
Три томи праці „Історія Гуцульщини" були видані Гуцульським дослідним інститутом в Чикаго (І том - 1975 р., ІІ - 1985 р., ІІІ - 1988 р.).
У першому томі подаються загальні відомості про Гуцульщину, її традиції, фольклор, архітектуру, ужиткове мистецтво. В другому і третьому томах вміщено нариси з історії міст і сіл Гуцульщини, інформацію про видатних діячів її минулого і сучасного, короткі етнографічні розвідки тощо.
Завдяки організаційному та фінансовому сприянню М. Домашевського вже в Україні, у Львові побачили світ ІV-VІ томи „Історії Гуцульщини", які є фактично збірниками наукових праць переважно українських дослідників. Тематика цих томів достатньо широка: вона охоплює найповнішу наукову інформацію про природу, населення, господарство, будівництво, а також культуру, історію, літературу, освіту і народне мистецтво цього етнографічного регіону.
Багатотомна „Історія Гуцульщини" за редакцією Миколи Домашевського є вагомим внеском у пізнання гуцульського краю. Тож щиро запрошуємо до ближчого знайомства з нею та її творцем за допомогою виставки однієї книги „Микола Домашевський: велет духу гуцульського". |