З детективів більшості з нас добре відомо, що під час розслідування злочинів часто проводяться різноманітні експертизи та лабораторні дослідження. Так, поліція Станиславова ще на початку ХХ ст. у випадках пограбування проводила дослідження замка.
Якщо хтось з містян заявляв про пограбування, інспектор поліції наказував своїм підлеглим розібрати дверний замок. З роками від руху ключа на механізмі замка утворювалась дуга. Якщо хтось зламував замок чи користувався відмичкою, з’являвся ще один слід. Коли ж його не було, це означало, що або заявник говорив неправду, або пограбування вчинив хтось з близьких йому людей, який відкрив помешкання «рідним» ключем.
Тодішні поліцейські вміли також відновлювати текст на частково спаленому документі, просочуючи листок гліцерином і переносячи його на шматок скла. В 1934 році під час процесу про призначення аліментів було проведене дослідження крові з метою встановлення батьківства.
В 1938 році в Станиславові велося розслідування справи вбивці Міняйлюка, якого звинувачували у смерті багатьох людей. Зокрема його підозрювали у жорстокому вбивстві родини Премінгерів під Коломиєю. У помешканні загиблих було знайдено шматок жиру зі слідами людських зубів.
У слідчих були підстави вважати, що цей відбиток зубів залишив убивця. Зі щелепи підозрюваного зробили гіпсовий відбиток, який разом з тим шматком жиру відправили до лабораторії у Варшаві. В травні 1939 року в Станиславові провели графологічну експертизу.
Місцевого жителя Самуеля Бертіша звинувачували в тому, що він підробив підпис на заповіті свого покійного батька. Суд Станиславова звернувся по допомогу до графолога Квітинського, який установив, що підпис померлого Ізраеля Бертіша був автентичним. Звинувачуваного виправдали.
Олена БУЧИК |