У міжвоєнному Станиславові було немало судових справ, пов’язаних із медициною.
Так, у червні 1938 року скаргу до суду подав Юліуш Віттельс – відомий станиславівський лікар, який певний час був керівником єврейського шпиталю. А почалося все з того, що до його кабінету завітав інженер Берл Пассенштайн і зажадав, щоб Віттельс перевірив, чи інший лікар правильно наклав йому гіпсову пов’язку.
Лікар відмовився проводити будь-які маніпуляції без відома того спеціаліста, який лікував пана Пассенштайна, і тим паче знімати пов’язку, бо це могло зашкодити пацієнтові. Але Пассенштайн голосно висловив своє обурення, а пізніше ще й надіслав скаргу на Віттельса до Лікарської палати у Львові, в якій звинувачував його у недоброзичливому і байдужому ставленні.
У результаті Лікарська палата ініціювала службове розслідування діяльності Юліуша Віттельса. Відомий лікар почувався настільки ображеним несправедливими звинуваченнями, що звернувся зі скаргою до суду через псування його репутації.
Ще гучніший процес Окружний суд Станиславова розглядав у листопаді 1932 року. Лікаря Юзефа Айзенбруха звинувачували у смерті пацієнтки, якій він провів операцію. Пацієнтка Анна Зондейова прийшла до нього на прийом, а лікар, зрозумівши, що вона перебуває в загрозливому стані, провів операцію і рекомендував їй постільний режим.
Проте через кілька днів жінка померла, і виявилося, що причиною смерті була післяопераційна інфекція. Суд у Станиславові визнав лікаря винним і засудив його до п’яти місяців арешту та позбавлення права до подальшого ведення медичної практики. Поновити прийом пацієнтів лікар міг лише за умови повторної здачі кваліфікаційного екзамену. Ця справа викликала великий резонанс, особливо серед лікарської спільноти міста.
Підготувала Олена БУЧИК |