Серед справ, які розглядав Окружний суд Станиславова на початку ХХ століття, було кілька, пов’язаних з освітніми скандалами. Так, у грудні 1910 року на лаві підсудних опинився коломийський педагог Генрик Осуховський.
В результаті розгляду справи його присудили на 14 днів арешту без права заміни цього покарання на штраф, пише Західний кур’єр.
А вина пана Осуховського полягала в наступному. Він довший час готував молодих людей до вступу на навчання до місцевої семінарії. А оскільки пан Осуховський добре знав усіх екзаменаторів і товаришував з ними, то просив їх милостиво ставитися до своїх протеже, яких він сам готував до екзаменів, і всіляко їм сприяти.
Проте не всі екзаменатори погоджувалися йти назустріч забаганкам надто настирливого колеги. Коли ж хтось із протеже Осуховського провалювався на іспитах, він влаштовував екзаменаторам скандали, обсипаючи їх образами і погрозами.
Саме так сталося з одним із педагогів – Томашем Марковським, який після такої сцени подав на Осуховського до суду. Коли 17 грудня судді виголосили вирок, багато колег Осуховського щиро зраділи, бо його нахабність уже багатьох дратувала.
До речі, у вересні 1901 року перед станиславівським судом розглядався ще один освітній процес. Слухалася кримінальна справа проти Герша Ґевандтера, батька двох учнів гімназії. Перед самим підсумковим оцінюванням він намагався вручити директору Станиславівської гімназії пану Терліковському 100 корон, аби той посприяв при оцінюванні знань його синів. Трибунал засудив звинувачуваного на шість тижнів ув’язнення.
Підготувала Олена БУЧИК |