В сучасному Івано-Франківську нерідко повідомляють про небезпечні підліткові розваги – від участі в підозрілих інтернет-спільнотах до вуличних бійок. У міжвоєнному Станиславові та його околицях підліткова проблема теж стояла гостро.
Зокрема львівська газета «Хвиля» за липень 1938 року повідомляє про кількох юних мешканців Станиславівського воєводства, які вчинили злочини, самі того не бажаючи. Адже ними керували не злочинні наміри, а нестримна жага пізнати щось нове, яка притаманна підлітковому вікові, пише Західний кур’єр.
Так, десятирічний Василь Курилюк та його восьмирічний брат Іван з Городенки дуже хотіли швидше відчути себе дорослими і навчитися курити. Щоб батьки не застукали їх за цим заняттям, хлопці запаслися сигаретами, сірниками і сховалися у стодолі сусіда. Проте поводитися з сигаретами та сірниками юні курці не дуже вміли, через що їхні експерименти стали причиною пожежі.
Згоріла вщент не лише сусідська стодола, а й цілий ряд інших господарств. Погода тоді була дуже сухою і спекотною, і якби вчасно не нагодилися пожежники, вогонь спустошив би половину містечка. Ще одному юному експериментатору, 15-річному Ярославові Дутчаку, забаглося дізнатися, наскільки витривалим є локомотив потягу. З цією метою хлопець насипав великих булижників на залізничну колію і зачаївся в кущах, щоб побачити, чи дасть собі раду потяг із цією перешкодою.
На щастя, завдяки умілим діям машиніста аварії вдалося уникнути. Коли хлопця впіймали, він зі сльозами на очах пояснював, що не усвідомлював, до яких наслідків міг призвести його вчинок. Дивує те, що жоден із хлопців не був заарештований, адже правосуддя за Другої Речі Посполитої було досить суворим без огляду на вік винуватців. Очевидно, представники правосуддя вирішили, що найкраще покарають юних «експериментаторів» їхні власні батьки.
Підготувала Олена БУЧИК |