На початку ХХ століття великою популярністю в Станиславові користувався шинок Холдера, який знаходився за теперішньою адресою вул. Вітовського, 7.
Ось що писала про нього преса, пише Західний кур’єр:
«Хто ж не знає того шинку, що знаходиться біля площі Міцкевича, по лівий бік, як іти до театру? Там завжди сидить багато сумнівних типів з низів суспільства, пиво – по шість галерів за гальбу і найсмачніша печінка з часником. Збираються тут люди з різних верств населення, часто без визначеного заняття».
В цьому шинку розпочиналися різноманітні пригоди, часто з кримінальним підтекстом. Зокрема у вересні 1907 року незвична пригода сталася зі сторожем сусідньої з шинком кам’яниці. Сторож Василь Микитюк зайшов до шинку Холдера випити гальбу пива і познайомився там з якимось драгуном.
Певний час сторож пив пиво зі своїм новим приятелем, а потім запросив його до себе додому, щоб продовжити гостину. Вдома сторож і його гість ще трохи випили та й полягали спати. А на ранок, коли сторож прокинувся, він побачив, що драгун уже пішов, залишивши свій мундир, чоботи і палаш.
Натомість вояка вбрався у святковий одяг Микитюка. Ображений на свого гостя сторож звернувся до поліції, яка розпочала пошуки драгуна-втікача. У листопаді 1909 року в шинку Холдера сталася гучна сварка між робітниками, яка завершилася різаниною.
Колійові робітники Ян Пристаюк та Францішек Ґлуховський щось не поділили зі своїми товаришами Василем Лінивим та Стефаном Гулімкою. Вийшовши з шинку, чоловіки продовжили з’ясовувати стосунки на задньому дворику Дирекції залізниць (тепер головний корпус медуніверситету). Сварка переросла у бійку, в ході якої Василь Лінивий пхнув ножем у груди Стефана Гулімку.
Робітник упав на землю, а з його рани рясно потекла кров. Учасники суперечки втекли, залишивши пораненого лежати на землі. Там його згодом знайшла поліція і відправила до шпиталю, а трьох інших робітників заарештувала.
Підготувала Олена БУЧИК |