На торцевій стіні військової поліклініки, що на Шпитальній, є монументальне панно у техніці сграфіто, тобто зображення, вирізьблене у штукатурці. Його створили у 1987 році, коли відкрили нову будівлю Івано-Франківського обкому (теперішня Біла хата).
А під час впорядкування навколишньої території вирішили прикрасити похмуру стіну сусіднього будинку малюнком, який мав символізувати обласний центр, пише “Репортер”.
У верхній частині панно бачимо зображення щита з ключем. Це не якась абстракція, а радянський герб міста. У тому ж 1987-му Франківськ святкував своє 325-річчя. Хтось згадав, що з моменту приєднання Галичини до СРСР місто не має власного герба, адже старий польський відмінили, а новий так і не створили. Напередодні ювілею, у грудні 1986-го, міська рада ухвалила проект художників Сарапіна йКоропчука. Герб не дуже відповідав геральдичним канонам…
У верхній частині щита міститься стилізоване зображення Карпатських гір, які мають підкреслити, що Івано-Франківськ – столиця Прикарпаття. Головною фігурою герба є ключ, горішня частина якого стилізована орнаментом вишивки, що уособлює народну творчість мешканців краю. Дещо нижче – контур оборонної вежі, яка нагадує про місто-фортецю. Під нею – невеличкий прямокутник. Там мала бути дата заснування міста «1662», але на панно її нема.
Нижня частина ключа складається з половини шестерні та фрагменту перфострічки – це має свідчити про велике промислове і наукове значення Франківська. Гербове поле розділено навпіл двома хвилястими смугами. А це – Бистриці, у межиріччі яких розташоване місто.
Новий герб не протримався і п’яти років. Вже у травні 1990-го міськвиконком оголосив конкурс на проект нового герба. Затвердили його 17 лютого 1995 року.
Іван Бондарев |