Позавчора, коли Євген Нищук подарував київським реставраторам сучасний мікроскоп, він зауважив: «Дуже символічно, що відновлення реставраційної справи ми починаємо з давньоруських мечів». А вже наступного дня до Національного реставраційного центру передано на обстеження та реставрацію уламок ще одного меча Х століття. Цей меч був випадково знайдений біля літописного Снятина на Івано-Франківщині.
Реставратор Віктор Голуб звертає увагу, що він дуже подібний до меча з Хортиці (т.зв. «Меч Святослава») або з Шестовицького могильника на Чернігівщині. Обидва ці мечі вже відреставровані НРЦУ та демонструвалися під час урочистого нагородження Євгеном Нищуком співробітників СБУ, які розкрили справу «Меча вікінга».
Як зауважив знаний україно-шведський археолог Федір Андрощук, відомо ще кілька мечів цього типу, знайдених в Україні. Вони належать до культури середньовічних вікінгів, або варягів, як їх звали на Русі. За спостереженнями дослідника, розповсюдження мечів цього типу пов’язано передусім з територією сучасної Данії. На його думку, це свідчить про те, що саме там, на півночі Європи, існував ремісничий центр зброярів, який обслуговував певну локальну територію. А розповсюдження таких мечів у Північному Надчорномор’ї вже відображає рух варязьких дружин до Чорного моря та Візантії, відомий нам як шлях «з варягів у греки».
Міністр культури планує найближчим часом створити робочу групу, яка має розробити та втілити програму реставрації давньоруських мечів з усіх музеїв України. Ця програма буде складовою частиною Року відродження культурної спадщини, яким Євген Нищук пропонує проголосити наступний 2018 рік.
Максим Левада,
для "Музейного простору" |