Однією з цікавих пам’яток Галича є металевий міст на р. Дністер. Він завжди захоплює увагу гостей міста і є одним з улюблених місць для здійснення фотосесій. В цьому наше місто має подібність з іншими містами, які побудовані поруч річок і славні своїми мостовими конструкціями – Будапештом, Дрезденом, Краковом та ін.
В наступному році виповниться 110 – років з часу уведення мосту в експлуатацію. За винятком періодів військового часу, коли міст знищувався – всі ці роки він сумлінно служив – спершу, як основна транспортна, а тепер як пішохідна комунікація. Для того щоб відвідувач міста міг самостійно отримати первинну інформацію про дану історичну споруду, а також додатково підкреслити її значення як пам’ятки, поруч металевого мосту (з правої сторони дороги, з південного боку) працівниками Національного заповідника “Давній Галич» встановлено інформаційно – туристичний стенд.
Робота над підготовкою текстового наповнення тривала довший час. Потрібно було подати максимум історичної інформації і помістити його в мінімумі тексту. Це вдалося і тепер кожен може отримати інформацію про факти з «біографії» мосту. Текст на стенді (автор А.Чемеринський) засвідчує наступне:
«Металевий міст на р. Дністер ( 1910 р.)
Пам’ятка містобудування та архітектури
Перший стаціонарний міст через р. Дністер у Галичі був побудований у 1858 р. за сприяння цісарсько-королівського намісника Галичини графа А.Голуховського. Неодноразові повені призводили до руйнування дерев’яної конструкції, тому у 1906–1910 рр. нижче за течією було споруджено новий, металевий міст.
Проект будівництва виготовлено в 1900 р. Об’єкт побудований краківською привілейованою фабрикою машин Л. Зєлєнєвського. Кошти на спорудження виділялися державним урядом і крайовою владою. У 1906 р. забито палі, а в наступному році розпочато основне будівництво. Міст введений в експлуатацію 18 серпня 1910 р.
Під час Першої світової, польсько-української, Другої світової воєн міст неодноразово знищувався військовими; його підривали австрійські, російські, українські і німецькі сапери у 1914, 1915, 1917, 1919, 1941 та 1944 рр. Після військових дій об’єкт відновлювали у 1921, 1941–1942 та 1944–1945 рр.
Упродовж післявоєнних десятиліть споруду використовували для руху автомобільного транспорту, а із відкриттям у 1981 р. поруч нового залізобетонного мосту цю пам’ятку інженерної думки початку ХХ ст. було перетворено на пішохідну комунікацію.
З часом дорожнє покриття й окремі металеві конструкції мосту почали руйнуватися. Протягом 2006–2015 рр. на мості проводились ремонтно-реставраційні роботи.
Сьогодні це пішохідна зона і одна із атракцій Галича, по якій галичани і гості можуть гуляти, милуватися з нього гарними краєвидами річки таоколиць. Загальна довжина мосту – 312 м, вага – 720 т. Висота над рівнем дзеркала води – 9 м.
Площа проїжджої частини – 1000 м.».
Стенд ілюстрований двома світлинами (фотозбірка А.Чемеринського). На першій зображено відновлювальні роботи з підняття мосту, які здійснювалися в липні 1915 р. австрійськими саперними та залізничними відділами; на другій – сучасний вигляд мосту з висоти пташиного лету. Цікаво, що для підготовки останньої світлини, було використано професійний квадрокоптер.
Стенд виконаний з відповідного матеріалу, який не постраждає від негоди; довідкова інформація на ньому є двомовною – українською та англійською мовами, відповідно до існуючих стандартів.
Це п'ятий стенд подібного типу встановлений у Галичі - Крилосі. Раніше було встановлено чотири стенди – поруч храму Св. Пантелеймона (ХII ст.), коло Галичиної могили, Галицького замку та церкви Різдва Христового. Також, у районі є ще два стенди на наступних об''ктах - руїнах замку Яблоновських (с. Маріямпіль Галицького району) та костелі Благовіщення (с-ще Більшівці Галицького району).
Стенди встановлюються в рамках «Комплексної регіональної цільової програми розвитку туризму в Івано-Франківській області на 2016-2020 роки», яка розроблена Управлінням міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської облдержадміністрації.
Згідно, програми місто може отримати ще один стенд в наступному 2020р. Вже є попередній задум щодо його встановлення для означення однієї цікавої, але одночасно забутої локації міста на Дністрі.
Безсумнівно, що встановлення інформаційного стенду стало ще одним маленьким поступом на шляху формування туристичної привабливості славного Галича.
А.Чемеринський |