Субота, 12.07.2025, 23:46:41

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Липень 2025  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » 2025 » Липень » 6 » Мосяжні традиції Гуцульщини внесли до Нацпереліку нематеріальної культурної спадщини
14:26:25
Мосяжні традиції Гуцульщини внесли до Нацпереліку нематеріальної культурної спадщини

25 червня Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало нові елементи до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Серед них мосяжні традиції Гуцульщини, пише КУРС з посиланням на пресслужбу Міністерства.

“Відтепер місцеві громади мають вжити заходів щодо врахування рекомендацій та пропозицій Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України про охорону елементів нематеріальної культурної спадщини”, – йдеться в повідомленні.

Довідка:

Мосяжництво – традиційне гуцульське ремесло, що охоплює художню обробку кольорових металів. На Гуцульщині мосяжем називали сплав міді, олова і сурми, з якого виготовляли побутові речі та прикраси. Однак згодом під мосяжництвом розуміли ширше – виробництво й оздоблення предметів з міді, латуні, нейзильберу, а згодом і срібла.

Одним із найвідоміших елементів гуцульських прикрас були зґарди — хрестоподібні металеві елементи, що входили до складу намиста й мали сакральне значення. Їх теж виконували з кольорових металів у традиційній техніці мосяжництва.

Перші вироби мосяжництва на території Східних Карпат датують XVII століттям. У XVIII–XIX століттях ремесло активно розвивалося, особливо в період опришківського руху, коли мосяжники виготовляли не лише побутові речі, а й зброю – палиці-топірці. З другої половини XIX століття майстри почали працювати на продаж, представляючи свої вироби на ярмарках. Мосяжництво стало спадковою справою в багатьох гуцульських родинах, зокрема в Дудчаків, Медвідчуків, Федюків.

Найактивнішими осередками були села Річка, Брустури, Путила на Косівщині. У першій половині XX століття в багатьох гірських селах працювали десятки кустарів-мосяжників. Проте під час Першої світової війни ремесло занепало, а до кінця 1930-х залишилось лише кілька десятків майстрів. У повоєнні роки для збереження ремесла створили артілі, зокрема «Гуцульщина» в Косові, які об’єднали майстрів обробки металу.

Мосяжники виготовляли топірці (бартки), палиці, люльки, лускоріхи, персні, прикраси для кінської збруї та одягу, використовуючи різноманітні орнаментальні мотиви. У гуцульському мосяжництві характерними стали геометричні візерунки та стилізовані зображення зооморфних і побутових форм, а також мотиви, пов’язані з природою і народною кухнею.

На Косівщині традицію мосяжництва продовжують сучасні майстри.


Переглядів: 8 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025