Жителі с. Грабівки Калуського району та їхні гості за вже усталеною традицією вшанували вояків УПА, полеглих 1 листопада 1944 року в урочищі «Гуркало» між цим селом та Глибоким Богородчанського району. Наприкінці жовтня названого року крайовий провід ОУН проводив там великий збір, на якому виробляли тактику боротьби з червоними загарбниками. Охороняв його учасників новостворений курінь «Гамалії» та 60 стрільців з охорони провідника ОУН Карпатського краю «Роберта» — Ярослава Мельника. І склалося так, що їм довелося вступити в бій з переважаючими силами ворога. Тоді загинули курінний «Гамалія» — Іван Гонта, три провідники ОУН краю, два чотових, медсестра «Сніжана» та 23 повстанці.
1990 року останки героїв перепоховали у братській могилі на цвинтарі у Грабівці. і відтоді тут щороку першої неділі листопада вшановують загиблих. Цього разу теж відправили панахиду, помолилися за упокій душ полеглих. Настоятель церкви Різдва Христового УГКЦ с. Грабівки о. Михайло Королюк підкреслив високу духовність українських повстанців, які вмирали за волю з іменем Бога на устах. Голова Калуської районної ради Михайло Срібняк наголосив на значенні національно-визвольної боротьби 40-х років минулого століття в побудові Української держави, особливо тепер, коли ми знову відстоюємо свою незалежність у борні з давнім ворогом — Московією. Голова правління громадської організації «Івано-Франківська обласна організація «Чорний Ліс» іван Жирик повідав, хто саме й за яку винагороду (100 тисяч карбованців) привів ворога під розташування табору «гамаліївців», та акцентував на потребі монолітної єдності українців заради творення сильної Української держави. Отець-диякон, капелан Володимир Ціховський спинився на жертовності вояків УПА в їхній боротьбі за свою самостійну соборну державу, чиїм героїзмом захоплюються інші народи світу.
Учасники поминального дійства взяли участь в освяченні пам’ятного хреста чотовому сотні «Павла» куреня «Підкарпатський» «Кузьмі» — Василеві Івасіву, про бойовий шлях котрого розповів громадський активіст Василь Романів.
Іван ЧОРНОЛІСЬКИЙ |