Калуські краєзнавці завершили відновлювальні роботи на могилах двох німецьких пілотів Першої Світової війни.
Йосип Шаторн і Леван Страх (Joseph Shatthorne und Levana Strah) загинули і поховані в селі Луці на Калущині 1917 року.
Краєзнавці Андрій Шутяк та Олександр Коваль відновили надмогильні пам’ятники льотчиків біля місцевої церкви. Також на могилах завдяки благодійникам вдалося встановити символи приналежність до військово-повітряних сил — сталеві пропелери, інформують «Вікна».
"Скоріш за все, в 1917 році біля Луки розбився літак-розвідник, оскільки екіпаж з двох людей (пілота і спостерігача). Їх поховали на території церкви. Місцеві кажуть, що то були хорвати. Відповідно, це пілоти Австро-Угорщини", — розповідав раніше Андрій Шутяк.
Як вдалося дізнатися імена загиблих, адже на похованнях не збереглося табличок із прізвищами? За словами Олександра Коваля, очевидно, їх заховали місцеві мешканці, коли 1939 року на Калущину прийшли «совіти».
"Люди хотіли зберегти поховання від руйнування, тому могили стали безіменними", — припускає краєзнавець.
Дослідники історії не полишають наміру віднайти історичні реліквії — автентичні надмогильні таблички та пропелери. Один пам'ятник вдалося відреставрувати, бо на ньому є цифри "25757", а інший — відновили, бо він був пошкоджений. Під хрестами видно, що там раніше були таблички з інформацією.
Це єдине на Калущині поховання пілотів часів Першої світової війни.
Інформацією, хто саме з пілотів Австро-Угорщини похований у Луці, з краєзнавцями поділився завідувач філії Національного військово-історичного музею України Ярема Кваснюк. Історичні дані він розшукав в одному з реєстрів. Більше про загиблих нічого не вдалося дізнатися, каже Андрій Шутяк:
"Я подавав запити в австрійські архіви, проте поки що марно".
Тим часом у соцмережі Зіновій Драпайло передав інформацію, що загиблі могли бути німцями:
"Можна тільки подякувати, що відновили та реставрували пам'ятники. Трохи займався пошуком прізвищ загиблих льотчиків, які поховані біля церкви в с. Лука: спілкувався з істориками на австрійських та німецьких форумах, але документально підтвердженої інформації нема. Український історик зі Львова, Андрій Козицький, який фахівець з історії Першої світової війни на території Галичини і з яким мав нагоду поспілкуватись по льотчиках, які загинули в Луці, виказав думку: "У справі могил льотчиків у Луці я перепитав одного австрійського дослідника, який перевірив у Віденському військовому архіві. Отож, жодних втрат австрійські пілоти у цьому районі не мали. Тому поховані пілоти, швидше всього, є німцями. Як написав цей австрієць, на це може вказувати й вигляд мальтійських хрестів на надгробках — вони більше німецькі, ніж австрійські. У першій половині 1915 року над вашими теренами літали два німецькі підрозділи — FFA 54 і FFA 56. Ймовірно, що поховані походили із одного з цих підрозділів".
Також на прохання адміністрації Калуської ЦРЛ краєзнавці відновили надмогильний пам’ятник двом радянським медсестрам Надії Клюєвій і Надії Гусєвій, які загинули під час боїв за Калуш у Другій світовій війні.
"Пам’ять має жити, не залежно від того, хто на якому боці воював. У мене двоє дідів теж загинули в Другу світову", — поділився Олександр Коваль.
Більше про те, кому встановлено пам'ятник біля Калуської ЦРЛ — в публікації "Медсестри Гусєва і Клюєва загинули 64 роки тому біля "Трухманової ялини" у Підгірках". |