У читальному залі Державного архіву Івано-Франківської області відкрито документально-книжкову виставку «До 140-річчя від дня народження відомого книговидавця України, громадського й політичного діяча Якова Оренштайна» (25.02.1875–12.09.1942).
У експозиції виставки представлені видання творів класиків української літератури – Т. Шевченка, Л. Українки, П. Мирного, які надруковані у видавництвах Я. Оренштайна «Галицька накладня» та «Українська накладня».
Документи про життя та діяльність видавця, виявлені у фондах архіву, на відкритті виставки анотував багаторічний дослідник, професор, доктор політичних наук Іван Монолатій.
Довідково: Яків Оренштайн був вихідцем із відомої династії друкарів і книготорговців.
Свого часу був засновником та власником «Галицької накладні» в Коломиї (1903–1915) та «Української накладні» в Берліні (1919–1932) з філіями у містах Філадельфія та Катеринослав.
Успіх його українських видань забезпечувала вдумлива програма, зорієнтована на поширення доброї української книжки серед народу та залучення до співпраці відомих українських письменників і вчених Олександра Барвінського, Антона Крушельницького,Богдана Лепкого, Василя Сімовича та інших.
Виданий у Берліні 1921 року об'єднаний каталог «Галицької» та «Української» накладень за 1903—1919 роки відображає понад 350 видань, систематизованих за видавничими жанрами. Це, зокрема, кількатомні, багатоілюстровані твори Тараса Шевченка, Івана Котляревського, Марка Вовчка, Богдана Лепкого та інших.
Найцінніші з цих видань були реалізацією широкої видавничої програми, започаткованої Оренштайном на початку 1918 року за підтримки Української Держави.
Після Першої світової війни виїхав до Відня, згодом мешкав і працював у Берліні. Загинув під час каральної акції у варшавському гетто за кілька днів до планованого відправлення у концтабір Треблінка. |