Сьогодні, 17 грудня, в палаці Потоцьких відбулася презентація результатів проєкту “Незвисько – переправа крізь століття”.
Розповіли про наукові напрацювання проєкту, туристичний путівник по с. Незвисько та результати впорядкувальних робіт на військових цвинтарях Першої світової війни.
Військовий цвинтар у Незвиську – одне з перших масових поховань Першої світової на Прикарпатті. Городенківське село Незвисько розташоване на березі Дністра.
Селом проходить дорога із Карпат на Тернопільщину. Цей стратегічно важливий пункт був місцем запеклих боїв під час двох останніх світових воєн. Про це свідчать військові поховання тих часів на пагорбі.
За переказами, то був великий цвинтар, та за радянських часів його занедбали, могили зрівняли із землею. Про місцеперебування нагадував лише пам’ятний знак. Під час роботи над проєктом біля Незвиська знайшли багато артефактів, зокрема гвинтівку 1895 року, яка належала воякам Австро-Угорської імперії.
Окрім цього, у рамках проєкту вже створена онлайн карта загиблих військових в Першій світовій війні в Карпатському регіоні, наразі йдеться про 260 кладовищ і 4142 загиблих.
У презентованому путівнику “Незвисько – переправа через сторіччя” автори Ярослав і Ольга Левкуни розповіли про герб і прапор села, історіографію, печери, археологію, місцевий опришківський рух, історію церкви Вознесіння Христового.
Проєкт реалізується у рамках Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад разом із партнерами ГО «Поступовий гурт франківців», зокрема, Прикарпатським національним університетом і КП «Дністровський регіональний ландшафтний парк імені Сергія Дідича».
Процес меморіалізації військових цвинтарів та загиблих вояків під час Першої світової війни буде продовжуватися і надалі. |