Головна » 2024»Листопад»13 » "Над українцями дуже знущалися". Спогади двоюрідних брата й сестри з Івано-Франківщини, які служили в УПА
09:58:25
"Над українцями дуже знущалися". Спогади двоюрідних брата й сестри з Івано-Франківщини, які служили в УПА
У 2025 році Магдалина Шпак відзначатиме столітній ювілей. Микола Корольчук — 99 років. Двоюрідний брат та сестра живуть по сусідству у селі Петранка, що на Івано-Франківщині. У молоді роки вони допомагали українським повстанцям. У 1940-х роках Магда була станичною харчовою, а Микола — господарчим УПА. За це зазнали тортур, а Микола Корольчук відбув десять років заслання.
Магдалина та Микола розповіли Суспільному, як працювали у підпіллі та що їм довелося пережити, коли потрапили до рук росіян.
Магдалина Шпак: за 99 років життя до лікарів не зверталася
Магдалину Шпак у селі Петранка довгожителі знають як Наталку. Під таким псевдо дівчиною вона служила станичною харчовою УПА.
"Харчова мала повідомляти дівчатам, і вони селом збирали яйця, молоко, сир, масло, картоплю, м’ясо. Приносили це і варили їжу. Робили це у зарінку. Довкола були постові, хлопці приходили та їли. А якщо не могли в село зійти, то несли їжу у ліс", — пригадує Магда Шпак.
21 вересня 2024 року Магда Шпак відзначила 99-річчя. Вона народила п'ятьох дітей. Жінка має вісім онуків, 11 правнуків та трьох праправнуків. На здоров’я Магда не скаржиться. Каже: до лікарів ніколи не зверталася.
"У хаті ходжу від дверей до дверей. Походжу і краще їм, і ліпше сплю. Так і живу. Деколи нервуюся. Груди, печінка, серце — все в мене здорове. Шлунок трохи слабий", — розповідає жінка.
"Як хотіли — так били. Я говорила, що нічого не знаю" — Магда Шпак про арешт і допити
Іноді, каже Магда Шпак, пам'ять підводить, але, як у 1944 році несла штафети у село за десятки кілометрів, пам'ятає добре. Жінка пригадує: страх, з яким усе проходила, відчуває досі.
"Штафети — то такий листок. Там усе написано, і ту картку треба віддати тому, кому вони скажуть. І не дай Боже, десь загубити або не донести. Несла в Бережницю — там ген за Калушем. Увечері прийшли енкаведисти, заарештували мене і до школи відвели. У школі до вечора тримали, а рано — в машину і в Перегінськ відвезли. Там протоколували, били. Як хотіли — так били. Я говорила, що не скажу, що я нічого не знаю. А він б'є або поліном, або гачком з-під кухні. Били місяць. Коли я прийшла, то мама казала: "Йой, які в тебе плечі й зад синій", — пригадує Магда Шпак.
У руки до енкаведистів жінка потрапляла двічі. Після цього захворіла на тиф і дивом, каже, уникла суду.
"Досі на нігтях і пальцях видно всі сліди" — десять років таборів Миколи Корольчука
Двоюрідний брат Магда Шпак Микола Корольчук живе на сусідній вулиці. Його здоров'я, каже, підірвали допити енкаведистів та десять років у таборі суворого режиму "Степлаг" у Казахській РСР.
"Як доводилося, я носив штафети у Кам'янку, Вербівку, Рожнятів, Грабівку. В 1944 році приходить станичний і каже, що треба везти продукти в Грабівку в суботу. Позбирали біб, квасолю, горох, картоплю. І це потрібно відвезти у Грабівку до сотні "Хмари". Я скерував, що повезу. Виїжджаємо за село, а мо***лі вже заготовилися на нас. Вони тоді вистрілили з косяка. Все. Кришка! Біля фіри з'явилися мо***лі й сказали, що бандерівцям веземо продукцію", — пригадує Микола Корольчук.
Віз з харчами росіяни забрали. А Миколу з двома побратимами хотіли розстріляти, каже чоловік.
"Уже сидиш і думаєш: зараз, зараз, зараз. Генерал з дороги виїжджає і кричить: "Подожді, подожді". Аби не стріляли. Нас забрали до школи, на підлогу, і ми так лежали", — розповідає Микола Корольчук.
"Над українцями дуже знущалися"
Після кількамісячних допитів Миколу Корольчука засудили. Покарання він відбував у табірному відділенні "Степлагу" № 3 у селищі Кенгір.
"Морози були міцні, а влітку — сильна спека. Давали 600 грамів хліба. А якщо вже виконували плани, то було до 800 грамів хліба і проварок. Померти не давали з голоду, але ходив голодний. Думав, як поїсти. Старші люди падали, а молодші ще трималися. Важка справа була. Над українцями дуже знущалися. Ось зі мною балакав, а потім обернувся, чоботи мав такі грубі кирзові, та став мені на ноги, а потім натиснув, а потім — у шию. Досі на нігтях і пальцях видно всі сліди", — каже чоловік.
СК-937 — таким був тюремний номер Миколи Корольчука. З його слів, працювали у таборі до виснаження, часто помирали.
"На роботу виходили в суворому порядку — під руку. На Великодні свята, третього дня, дівчата йшли з нічної зміни, а ми йшли на нічну. І дівчата сказали: "Христос воскрес!" А ми були колоною, 200 людей, і крикнули: "Воістину воскрес!" А ті сопляки (росіяни — ред.): "Чєго орьош?" А я : "Ти — шмаркач!" А він тоді: тр-р-р-р. Поранив. Одного — вбив", — пригадує Микола Корольчук.
"Росіяни мучили, тепер мучать і будуть мучити, бо така їхня натура"
Про сьогоденну російсько-українську війну Магда Шпак та Микола Корольчук усе знають і не дивуються жорстокості ворогів. Єдине, кажуть, не розуміють, доки ця боротьба триватиме.
"Росіяни мучили, тепер мучать і будуть мучити, бо така їхня натура", — каже Микола Корольчук. А сестра Магда додає: "Коли ж закінчиться війна? Коли? Ніхто не знає. Мо***ля треба вбити, бо він нам не дає жити купу років".
Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю!
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження).
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі.
Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.
Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.