Неділя, 22.06.2025, 07:31:27

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2025 » Травень » 31 » Науковці досліджують монастир та печери на Городенківщині
14:30:55
Науковці досліджують монастир та печери на Городенківщині

Працівники Кафедри етнології і археології ПНУ ім. В. Стефаника провели експедицію з виявлення монастирських осередків на Городенківщині в с. Раковці.

Відомостей про монастир у селі Раковець, нині Городенківської міської ради Коломийського району, збереглося мало. У шематизмі М. Коссака, каталогах І. Крип’якевича і Р. Луканя про нього згадується у зв’язку з ревізією ігуменів за 1724 р.

Греко-католицький священник у Раковці о. Софрон Витвицький у своєму «Історичному нарисі про гуцулів», виданому у м. Львові 1863 р. згадував про те, що «в Раковцю над Дністром, де у вапняковій скелі ще видно сліди фарби над видовбаним ложем, де також мешкали монашки». У монастирі був чудотворний образ Матері Божої, намальований монахами, який у ХVІІ ст. потрапив до Раковецького замку, а згодом був переданий до парафіяльної церкви Святого Димитрія в Раковці. Ікона була оновлена власницею Раковця Дверницькою. У 1848 р. церква згоріла, у пожежі пропав образ Божої Матері. За іншим переказом, що побутував у Раковці ще в середині ХІХ ст., у печері, що неподалік від замку, у давнину мешкав пустельник, який, заради усамітнення, у літню пору перебирався човном по р. Дністру з с. Монастирка, що біля с. Луки. Народні перекази свідчать про те, що впродовж віків характер печерного монастиря в Раковці, у силу різних обставин, міг змінюватися – з чоловічого на жіночий.

Обстеження печери вперше провели учасники історико-археологічної експедиції Інституту історії, етнології і археології Карпат Прикарпатського (Карпатського) національного університету імені Василя Стефаника у складі професора Миколи Кугутяка, доцентів Бориса Хруслова і Михайла Москалюка, фахівця Романа Кобильника за участю краєзнавця Василя Федака у квітні 2025 р. Печера розташована в північно-західному куті села, що має назву Раковець-місто, за 80 м від р. Дністра. Вхід до печери з північного заходу, його висота 2,5 м і 1 м ширини. Викуті в скелі вертикальні пази-вруби при вході сягають 2,6 м. Дерев’яні конструкції, що кріпилися в пазах для дверей, перекривали вхід до печери.

Праворуч від входу, на висоті 1,5 м виявлено скельне скульптурне погруддя, очевидно Діви Марії з вінком на голові. Ліворуч на цьому ж рівні викуто зображення, що нагадує ікону Пресвятої Богородиці з Дитям Ісусом. Наскельні зображення могли бути викуті в XVI – XVII ст.

Печера округлої форми має 6 м по лінії схід – захід. Її висота 2,3 м, ширина в центральній частині близько 2,5 м. праворуч від входу велике вікно, шириною 1 м, висотою 1,2 м, яке також перекривалося. У кінці печери видовбано невелике кругле віконце 0,2 м в діаметрі.

У центральній частині печери, яка очевидно відігравала роль каплиці, де відбувалися богослужіння, на лівій стінці виявлено наскальне графічне зображення, яке нагадує Преподобного Онуфрія поруч з левом. Комп’ютерне опрацювання зображення дало змогу виявити ряд хрестів різноманітної конфігурації. За цілим рядом наскальних ознак є підстави вважати, що печера була викута в дохристиянський період, а в середньовіччі освоєна монахами.

Зверху над печерою збереглися фрагменти викладеної з каменю стіни Раковецького замку ХVІІ ст., у каплиці якого перебував чудотворний образ Матері Божої, згодом перенесений до парафіяльного мурованого храму. У часописі «Przyjacel ludu» за 1837 р. в описі Раковецького замку невідомого автора йдеться про те, що: «З тилу замку над урвищем скелі стояла каплиця з чудовою іконою Непорочної Діви, яку можна побачити і тепер у раковецькій церкві». Про чудотворну ікону Матері Божої в Раковці ідеться у марійському каталозі монаха католицького ордену капуцинів Вацлава з Сулгостова «O cudownych obrazach w Polsce Przenajswietszej Matki Bozej», виданому в м. Кракові 1902 р. Замкова каплиця була присвячена святому Димитрію, як і дерев’яна церква в Раковці. Подібну титулатуру очевидно мав і печерний монастир.

Дослідження історії Раковецького монастиря тільки починається і потребує подальшого археографічного й археологічного вивчення. Залишається відкритим питання – у якому вигляді існував монастир, зафіксований у ревізії ігуменів 1724 р.? Саму ж печерну обитель, зважаючи на спосіб видовбування врубів, з допомогою яких кріпилися дерев’яні конструкції дверей, технічні особливості побудови скельної чернечої пам’ятки, слід відносити до ХІІІ–ХІV ст. Поселення цього ж періоду виявлено в Раковці (Раковець ІІІ) в урочищі Біля Замку в 1951 р. археологічною експедицією Інституту суспільних наук у м. Львові.


Переглядів: 4 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025