21 листопада 2013 року люди прийшли на Хрещатик, щоб долучитись до участі в Євромайдані, мирно підтримати майбутнє нашої держави. На превеликий жаль, мирно не вийшло. Після побиття студентів Євромайдан перетворився у Майдан гідності. Однак останній закінчився після того, як влада руками "Беркуту" забрала життя в одних і покалічила інших людей. На Майдані зник мирний дух, а почав переважати дух помсти за скоєне владою зло, який тримався понад три місяці.
Те, що влада Януковича і його прихвостнів здатна на зло, знали всі, однак до останнього сподівались, що вона не перейде межу людського життя. Втім це сталося. І як ніколи об'єднало людей.
Якось раптово пропав страх. Незважаючи на грізне брязкання щитів, «Беркуту» вже ніхто не боявся. Революція Гідності набирала обертів...
Саме у ті дні писалися сторінки нашої новітньої історії, яка творилася у центрі столиці під шквалом куль. У вирі цих історичних подій опинився й калуський художник Володимир Безрукий. Він з першого і до останнього дня перебував на Майдані. Стояв на передовій разом з Калуською сотнею і на шматках паперу з блокнота, на клаптиках картону фіксував обличчя історії України ХХІ століття. Він не добирав вишуканих технік і не перебирав інструментами. Замість пензля йому слугував звичайний вуглик з іще теплого вогнища, або ж кулькова ручка., огризок олівця або шматок крейди. І твердив, що кожен українець має знати своїх героїв в обличчя.
Відчуваючи атмосферу взаємодопомоги між постійними мешканцями Майдану, своїм посильним вкладом він робив те, що найкраще вміє. І попри це сумлінно ніс службу охоронця.
З минулого літа художник приєднався добровольцем до захисників України на Сході разом з десятками і сотнями відданих Україні воїнів і патріотів. І в них художник побачив героїв доби. З під його руки знову народжується ціла серія портретів.
17 березня в Картинній галереї Національного заповідника «Давній Галич» відбулася презентація виставки робіт Володимира Безрукого «Нескорені», яка розпочалася театралізованим дійством «Герої не вмирають» у постановці зразкового дитячого тетрального колективу Народного дому села Залуква під орудою Іванни Сорочинської.
Понад сотня портретів, начерків, ескізів, пейзажі зроблені на Майдані, донецькі пастелі, живопис. Їх доповнили цілі барикади з дерев’яних та металевих щитів, шматків шпал, бруківки з Майдану, гумові та дерев’яні палиці, пляшки з коктейлем Молотова, особисті речі майданівців, шоломи розписані патріотичними гаслами та потрощені «беркутівцями».
– Це велика цінність для всіх українців, – зазначила під час відкриття виставки її куратор, волонтер Наталія Сербин, – адже і роботи Володимира Безрукого і представлені сьогодні речі збережуть для майбутніх поколінь пам’ять про Майдан, про людей, які боролися проти режиму Януковича і повалили його.
– «Це дуже сильні і промовисті творчі роботи. Вдивіться в обличчя майданівців. Яка сила волі, які характери. Не кожен художник зуміє вловити і миттєво передати риси притаманні лише його натурі. Це майстер портрету», – сказав на відкритті виставки один з її організаторів художник Богдан Бринський.
Зі словами Божого благословення до присутніх звернувся декан Галицького деканату УГКЦ о. Ігор Броновський, який також певний час перебував у вирі подій на Майдані столиці, голова Галицької районної громадської організації «Майдан» волонтер Михайло Вітовський, заступник директора Національного заповідника «Давній Галич» з наукової роботи Семен Побуцький, який подякував організаторам за представлену галичанам можливість ще раз відчути героїчний дух Майдану Гідності.
Ярослав Поташник
Експозиція працюватиме до 26 березня і відкрита для огляду щоденно з 9.00 до 17.30 години. |