В інформаційну добу доступ до інформації фактично є безмежним. Кожен бажаючий за допомогою пошуковика на комп’ютері чи власного смартфона має можливість знайти все необхідне. Разом з тим, не завжди жителі чи гості Галича присвячують час пошуку інформації про пам'ятки міста завчасно; інша справа коли вони отримують доступ до цих даних безпосередньо проходячи вулицями чи перебуваючи поруч пам'ятки.
Саме тому Національним заповідником «Давній Галич» було виготовлено і на даний час частково встановлено нові анотаційні таблиці поруч об'єктів культурної спадщини як в самому місті, так і в межах відповідальності заповідника. Загальна їх кількість становить близько трьох десятків. Роботу виконано силами відділу охорони культурної спадщини і господарського відділів.
Подібні ініціативи втілювалися в життя у попередніх роках; щодо окремих об'єктів вони були здійснені завдяки підтримці Івано-Франківської обласної державної адміністрації. В 2024 р. партнерами у реалізації проекту встановлення нових анотаційних таблиць стали Галицька міська рада та університет Короля Данила (м. Івано-Франківськ).
Анотаційні таблиці, які виготовлені і встановлені в грудні 2024 р. є дещо відмінними від своїх попередників. Вони меншого формату (40 * 60 см), проте їхньою особливістю є QR – код, який дає можливість отримати ширшу інформацію про об'єкт завдяки переходу на мережеву сторінку заповідника.
Нові таблиці є уніфікованими, виконаними в однаковому дизайні (який досить цікавий і привабливий); містять фото (або кілька) описуваної пам’ятки. Основними складовими анотаційної таблиці є назва пам'ятки, вказівка її типу (історії, археології, архітектури); локація (адреса або урочище в населеному пункті), коротка історична довідка. Таблиці виконані на клейкій плівці, основою якою є пластик; кріпиться таблиця на рамі з металопрофілю. Додатково будуть встановлені кілька великих стендів (у форматі біг – борда).
Станом на грудень 2024 р. виготовлено 27 анотаційних таблиць присвячених музеям, пам’яткам історії, архітектури та археології. Конкретно таблиці стосуються наступних пам'яток: музею етнографії (с. Крилос), музею караїмської історії та культури (житловий будинок караїмів, м. Галич), митрополичих палат - музею історії Галича (с. Крилос), металевого мосту на р. Дністер, Галицького замку, церков Різдва Христового та Святого Дмитра (м. Галич), церкви Успіння Пресвятої Богородиці, фундаменту собору Успіння Пресвятої Богородиці, фундаменту церкви пророка Іллі (Городище Крилос ХVІ), фундаменту церкви Благовіщення, фундаменту церкви Воскресіння (всі вищеперелічені в с. Крилос та його околиці); фундаменту церкви Святого Спаса (околиці с. Шевченкове), костелу кармелітів (Більшівці), військового кладовища Першої світової війни і кладовища Війська Польського (м. Галич),
єврейського кладовища (кіркуту) у м. Галич та караїмського кладовища (зерету) в с. Залуква; пам’ятників королю Данилу та Тарасу Шевченку (Галич) і кільком пам’ятках в Залукві і Крилосі: пам’ятнику «Меч і Рало», поселенню Залуква ІV (урочище «На Цвинтарищах»), поселенню Крилос ІІ (урочище «Качків»), поселенню Крилос І-Б (урочище «У Шевчиків»), оборонним валам в урочищі Валки (Вовки), Галичиній могилі і Княжій криниці.
На даний час з вищезгаданого переліку вже встановлено 10 таблиць; в найближчому часі будуть встановлені всі. Вже тепер мешканці та гості Галича, мандрівники околицями можуть побачити дані орієнтири - ознаковані пам’ятки.
Безперечно, потреба встановлення даних таблиць є важливими кроком в напрямку популяризації і збереження славних сторінок минулого нашого міста та околиці; з початком нового туристичного сезону вони будуть корисними для відвідувачів Галича. Віриться, що таблиці служитимуть довго, а свідомість громадян буде запобіжником відносно актів вандалізму щодо них, які фіксувалися в минулих роках.
Андрій Чемеринський,
Почесний краєзнавець України |