Понеділок, 20.05.2024, 20:04:50

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2019 » Листопад » 5 » Нові факти про розстріляних учнів “торговельки”. У Калуші презентували ексклюзивну виставку
21:49:34
Нові факти про розстріляних учнів “торговельки”. У Калуші презентували ексклюзивну виставку

У меморіальному музеї «Калуська в’язниця» відбулася виставка на тему «Учні торговельної школи. Невідомі факти». Серед експонатів — фотосвітлини, щоденники, спомини, особисті речі учнів торговельної школи.

За словами наукової співробітниці меморіального музею «Калуська в’язниця» Людмили Андрійчук, представлені документи раніше ніде не експонувалися. Їх надали як калушани із власних домашніх архівів, так і фонди краєзнавчого музею Калущини, повідомляють "Вікна". Зокрема, варті уваги: оригінал свідоцтва про закінчення торгівельної школи (1943 рік); конспекти учениці торгівельної школи (1942-1943 роки).

Старший науковий співробітник краєзнавчого музею Калущини Іван Тимів зазначив, що довелося провести серйозну роботу щодо систематизації, упорядкування, підготовки до друку матеріалів, які увійшли до другого тому «Калуських історичних студії». Сам збірник складається з двох частин: перша — наукові розвідки краєзнавців, друга — документи і матеріали.

Під час опрацювання матеріалів вдалося з’ясувати цілий ряд обставин, які є подекуди суперечливими і неоднозначними, каже старший науковий співробітник краєзнавчого музею:

"Виникли розбіжності щодо кількості загиблих. Називають найрізноманітніші цифри. До прикладу, дослідник Іван Семаньків в свій час писав, що з калуської торговельної школи забрано 26 учнів, які у невідомому місці були розстріляні".

Пряма мова наукових співробіників та кадри з екслюзивної виставки — у відео "Вікон":

Окрім того, вдалося встановити і опублікувати можливий цілісний список учнів, які навчалися у торговельній школі. Їх виявилося 190, проте звикли називати іншу цифру — 150. За словами Івана Тиміва, наразі дослідники звикли називати саме останню цифру і до нових змін ще не встигли придивитися.

Цікавим фактом виявилося й те, що краєзнавцям вдалося встановити керівника підпільної молодіжної спільноти ОУН, до осередку якої належали й учні торговельної школи. Ним виявився Андрій Марійчин, який був майбутнім командиром сотні УПА.

Ще однією обґрунтованою версією науковців щодо розстрілу учнів торговельної школи була відмова молодих людей виконувати наказ гітлерівців їхати до Німеччини, адже на той час країна потребувала молодої робочої сили і фахових робітників. Тому за невиконання наказу вони могли бути розстріляні.


Переглядів: 279 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024