Коломийський краєзнавець і письменник Микола Савчук цього року вже подарував читачам дві книжки. Перша з них — «Українські еліти Коломиї (1848—1939)» (Коломия: Вік, 2017. — 112 с.), розповідає про ті знакові постаті літописного міста, які були рушіями суспільних думок і проектів від «Весни народів» до перших совітів.
Автор запропонував свою ієрархію коломийських громадських діячів минулого, на основі історичних джерел показав, чого домоглися українці Коломиї в цісарський та міжвоєнний періоди. Вартісною є галерея фотопортретів коломийської еліти, яку автор старанно збирає впродовж багатьох років. Видання такого типу є чи не першим або й єдиним в Україні, яке стосується історії місцевих еліт. Побачила світ ця книжка накладом 500 примірників у серії В. Ковтуна «Коломийська бібліотека» як 26-й випуск. Фінансово книжку підтримали відомий меценат Дмитро Гладуняк, міськрайонне товариство «Просвіта» і сам засновник серії.
Друга книжка коломийського автора побачила світ у його серії «Наш сміх» як сьомий випуск. Її назва «Сотник Цяпка та инші» (Івано-Франківськ: Фоліант, 2017. — 56 с.). Тут зібрано гумор і карикатури січових стрільців та жарти на стрілецьку тематику, які створили в пізніший період. Відкриває видання вступна стаття-дослідження Миколи Савчука «Стрілецька й пострілецька сміхова культура», а далі йдуть стрілецькі усмішки, жартівливі пісні, карикатури й листівки І. Іванця, О. Куриласа, М. Гаврилка. Та найбільше смішних малюнків, як і обкладинка, належить славному карикатуристові Едварду Козаку (ЕКО). Наголосимо, що стрілецький гумор є яскравим доповнення до українського вояцького гумору.
Ярема Бандурка |