Реставрація, якою може похвалитися Коломия: під час створення Простору підтримки "Гарт" було збережено історичні двері, вік яких складає 235 років, - про це повідомили на сторінці проєкту КОЛО БРАМИ.
Далі цитуємо: " Будівля, зведена 1789 року і реконструйована 1811-го, найбільше відома своїми освітніми установами. Так, до 1892-го року тут містилась «Головна окружна польсько-німецька школа». З 1824 до 1856 року директором цього начального закладу був Микола Верещинський - видатний український етнограф-фольклорист, громадський діяч, педагог та фундатор альманаху «Русалка Дністрова».
З 1893 до 1939 року в цьому приміщенні знаходилася польська семирічна чоловіча загальна школа імені Пірамовича. В 1920-х - промислова доповнювальна школа імені Собеського. За часів СРСР тут було фармацевтичне училище. З 1992 до 1997 на другому поверсі був розміщений Музей історії міста Коломиї, а до 2023 року тут перебував Коломийський міськрайонний центр зайнятості.
З 8 листопада 2024 року тут запрацював ветеранський простір «Гарт», метою якого є надання допомоги ветеранам та їх сімʼям, підтримка ветеранів, демобілізованих осіб, рідним загиблих захисників.
Робота коломийських майстрів з реставрації над дверима відкрила приховану за шарами фарби збережену деревину. Спереду це міцний та практично неушкоджений дуб, викладений у «ялинковий» візерунок. Ззаду двері захищені пластинами з сосни. Деревину очистили, стабілізували та обробили від шкідників.
На дверях залишились оригінальні елементи - металеві заклепки, невелика частина з яких була втрачена, та старі завіси - очищені від бруду й фарби та повністю функціональні.
Важливість реставрації, а не заміни на металопластик, годі переоцінити. В Коломиї це єдині двері такого поважного віку, і можливість залишити їх у гарному стані в стінах рідної будівлі - це можливість доторкнутися до історії та бути до неї причетними.
Реставрацію дверей проведено за підтримки міського голови Богдана Станіславського. Роботи були виконані майстрами реставраційної майстерні IDEA studio.
Двері знаходяться за адресою: м. Коломия, вул. Гетьмана Івана Мазепи, 4.
Джерело: фб сторінка проєкту КОЛО БРАМИ |