18 – 19 травня 2011 р. в м. Івано-Франківську проведено науково-методичний збір працівників військових музеїв Збройних Сил України. Він проводився філією Національного військово-історичного музею України – музею «Герої Дніпра» у м. Івано-Франківську та Міністерством оборони України. Древньому Галичу та пам’яткам його історії в програмі збору було надано особливе значення – свідченням цьому є те, що майже ¼ всього часу програми заходу, його учасники провели на терені діяльності Національного заповідника «Давній Галич». Практично всі учасники семінару відвідали Галич вперше. Серед представників музейних закладів Міністерства оборони України, які знайомилися з визначними пам’ятками княжої столиці на терені Галича – Крилоса були: заступник начальника відділу культури та традицій Департаменту соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України Іван Сторожик, начальник Національного військово-історичного музею України полковник Віктор Карпов, професор кафедри морально-психологічного забезпечення Національного університету оборони України В.Алащенко, завідувач філії військово-історичного музею Повітряних Сил України (м. Вінниця) М.Дерновий, завідувач філії Національного військово-історичного музею України – Військово – морського музею України Р.Баженов, завідувач військово-історичного музею 58-го Будинку офіцерів ЗСУ (м. Львів) С.Паліса, культорганізатор 25 гарнізонного будинку офіцерів (м. Житомир) Л.Жосан, методист Військово-історичного музею Південного оперативного командування (м. Одеса) Н.Югова, начальник музею Національної академії оборони України Андріяка А., начальник музею будинку культури та відпочинку в/ч А 1225 Хомович А., позаштатний завідувач музею воєнної історії Криму 8 гарнізонного будинку офіцерів (м. Сімферополь) Т.Назаренко. Першим пунктом, який відвідали офіцери Збройних Сил України був Крилос. Саме тут відбулося перше знайомство представників різних регіонів з серцем Давнього Галича. Науковий працівник музею «Давній Галич» п. Марія Воробчак цікаво провела ознайомчу екскурсію у музеї Давнього Галича та музеї історії церкви, розповіла про археологічні дослідження в різних часових періодах, показала румовища фундаментів Успенського собору та його храм – наступник: Успенську церкву. Саме тут на терені місць нашої слави, багато хто з присутніх вперше відкрив для себе Крилос. Також, учасники семінару побували на Золотому тоці, тут кожен зміг насолодитися смаком прохолодної води з Княжої криниці.
Цікавим для офіцерів було знайомство з церквою, яка посвячена на честь покровителя воїнів – Святого Пантелеймона у с. Шевченкове. Зроблено багато світлин – кожен намагався зберегти для себе на згадку краєвиди нашого чудового краю. З історією храму від 1199 року і до сьогодення мандрівників ознайомив головний спеціаліст управління культури облдержадміністрації Андрій Чемеринський. Наступним пунктом у мандрівці шляхами княжих дружин став Галич. Знайомство мандрівників з храмом Різдва Христового, австрійським металевим мостом на Дністрі, старостинським замком здійснила завідувач науково-освітнім відділом Ірина Цап’юк.
Керівництво групи у складі заступника начальника відділу культури та традицій Департаменту соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України Іван Сторожика, начальника Національного військово-історичного музею України полковник Віктора Карпова відвідали генеральну дирекцію Національного заповідника «Давній Галич». Тут вони зустрілися з керівником закладу та його науковим керівником п. Олександром Береговським. Було обговорено питання популяризації історії княжих часів, пам’яток Галича у навчальних закладах Міністерства оборони України. Військові висловили щиру подяку дирекції Заповідника за опіку під час їхньої мандрівки Галицьким районом. Учасникам науково-методичного збору працівників військових музеїв Збройних Сил України дирекцією Національного заповідника «Давній Галич» було подаровано монографії «Опілля» та науково-популярне видання про образ Крилоської Божої Матері.
Слід зауважити, що знайомство військових з історією Галича – Крилоса проведено з висвітленням мілітарної історії княжої доби, акцентовано увагу на походи, озброєння та оборонні споруди. Працівники військових музеїв України висловили сподівання, що відвідають славний Галич ще не раз – заохочуючи до цього членів своїх родин, друзів та співробітників. А.Чемеринський |