Неділя, 22.12.2024, 04:04:15

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 
Архів новин
Головна » 2024 » Грудень » 6 » «Оповім ти дашто». У Франківську презентували записи унікальних лемківських пісень
19:44:02
«Оповім ти дашто». У Франківську презентували записи унікальних лемківських пісень

В Івано-Франківську 4 грудня презентували збірку лемківських казок «Оповім ти дашто». З лемківського діалекту це означає «розповім тобі дещо». Автор збірки – музикант і доброволець Мишко Адамчак, повідомляє Репортер.

Мишко Адамчак розповідає – його бабусі й дідусі були насильно виселені з села Тилява на Центральній Лемківщині у 1945 році.

Я є лемком за походженням, тому лемківські говірки були мені близькі з самого дитинства. Бабуся по маминій лінії, яка з нами жила, говорила так щодня. Згодом ми їздили на «Лемківську ватру», тож ця лемківська тема була завжди зі мною. І коли я став музикантом, теж використовував лемківські мотиви у творчості. Але згодом зрозумів – щоб зберегти лемківську говірку пісень недостатньо, – каже Мишко Адамчак.

Тож метою було зберегти лемківську культуру для майбутніх поколінь. Бо унікальний лемківський діалект зникає з роками.

Гуцульську культуру уже вивчали дуже багато. Лемкам не пощастило і треба це виправляти. Навіть за часів незалежної України про лемків говорили мало, – каже учасниця проєкту, франківська художниця і лемкиня Анна Кирпан. – У лемків насправді не так і багато казок, забавлянок, колисанок. Жінки так тяжко працювали, що для дітей не було багато часу.

Тож у Мишка Адамчака виникла ідея створити збірку з 18 казок «Оповім ти дашто». До кожної створили відео, яке ілюструє сюжет.

У дизайні, зображеннях ми детально пропрацювали лемківські хати, стрій, навіть тварин, які жили в тому регіоні, – говорить Мишко Адамчак. – Також ми взяли говірки з різних частин Лемківщини і чітко пропрацювали їх з нашими оповідачами, враховуючи наголоси і вимову.

Частину книжок шукали у давніх збірках, а деякі зібрав ще Іван Верхацький, вчитель Івана Франка. Автори проєкту намагалися обирати історії з різних регіонів Лемківщини. Оповідачами стали відомі лемки Іван Леньо, Христина Соловій, Софія Федина та Галина Баранкевич.

Дві казки записували близько до лінії фронту, адже, наприклад, одним з оповідачів став військовий Арсен Дмитрик. А ще одну з казок записав настоятель франківської церкви святих Кирила і Методія отець Анатолій Дуда-Квасняк.

Я озвучувала казку «Війна межи псом і вовком». Вона походить з регіону Лемківщини, звідки були виселені мої предки, – каже одна з оповідачок, акторка і співачка Галина Баранкевич. – Це казка, яка дуже мені нагадала ситуацію в нашій країні: вовк почав погрожувати домашньому собаці. Хоч вовк був грізний, злий, але собака зібрав своїх друзів і вони перемогли нападника. Як актрисі, мені сподобалося, що з нами працював діалектолог. Тому сам запис проходив дуже професійно і я тішуся, що я є частиною цього проєкту.

Галина Баранкевич давно популяризує лемківську культуру. Вона є авторкою вистави у франківському драмтеатрі «Вигнані з раю» та однойменного альбому авторських пісень.

Кожен українець має знати, що лемки – це етнографічна група, яка пережила важкі часи, – каже акторка. – Треба знати свою історію, лише тоді ми будемо мати якесь майбутнє. Моєму сину лише рік, але він уже слухає ці казки. І у майбутньому він знатиме, що на якусь частку він – лемко.

Усі казки можна почути у безкоштовному доступі на сайті lemko.in.ua.

Також зараз автори проєкту працюють над книгою лемківських казок. А у майбутньому планують записати ще «лемківські казки для дорослих», бо, під час роботи над проєктом знайшли багато матеріалу з недитячими елементами.


Переглядів: 13 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024