Середа, 16.07.2025, 04:09:41

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2025 » Травень » 4 » Осипа Капець — зв’язкова УПА "Незабудька" з Підгірок
08:30:35
Осипа Капець — зв’язкова УПА "Незабудька" з Підгірок

17 квітня минуло 100 років із дня народин учасниці національно-визвольної боротьби середини ХХ ст., активної громадської діячки, жертви сталінських репресій, уродженки Підгірок Осипи Капець (у заміжжі Лучко) — зв’язкової УПА на псевдо «Незабудька». Ім’я Осипи Капець поміщене у 3 томі науково-інформаційного видання «Реабілітовані історією. Івано-Франківська область» у п’яти томах.

Осипа Капець народилася 17 квітня 1925 року в с. Підгірки Калуського повіту. Мати — Юлія, донька місцевих заможних селян Кирила Когута (1866–12.03.1945) і Тетяни Крашевської (1870 — 12.01.1945). Охрещена в підгорецькій церкві Стрітення Господнього 22 квітня того ж року місцевим парохом о. Іваном Козаком.

Батько Осипи Павло Капець (1883, с. Підгірки Калуського повіту – 02.12.1958, м. Хабаровськ, росія) походив із селянської сім’ї середнього достатку. Освіта – 3 кляси. Служив в австрійській армії з 1904 по 1918 рік, був сурмачем. Брав участь у боях із росіянами. За врятування життя офіцеру нагороджений медаллю. У листопаді 1918 року добровільно вступив в Українську армію. Служити тут йому не довелося, бо захворів на тиф і змушений був повернутися додому.

За спогадами племінниць Осипи Капець Лесі Кирилович і Зоряни Мацюк, що зберігаються в Громадському архіві Калуської міської філії громадської організації «Союз українок» (далі — КМФ ГО «Союз українок». — Авт.), їхня тітка була старшою в сім’ї, мала чоловічий характер і любила верховодити. Допомагала батькові в полі, по господарству, біля худоби. Хатніми справами займалися мати з молодшою донькою Ярославою.

Саме сім’я відіграла важливу роль у становленні Осипи як національно свідомої українки. Її батько був серед громадських активістів Підгірок. У 1922 році при філії товариства «Просвіта» Павло Капець зорганізував драматичний аматорський гурток, яким керував протягом чотирьох років. У 1926–1930 рр. був диригентом сільського хору. У 1930 рр. він — активний член товариства «Сільський господар». Тому не дивно, що Осипа з ранніх літ відвідувала самоосвітні гуртки, співала в сільському змішаному хорі.

Коли треба було боронити рідну землю від більшовицької навали, дівчина разом з иншими однолітками долучилася до підпільної боротьби — була зв’язковою на псевдо «Незабудька».

За матеріалами кримінальної справи, що зберігається в архіві Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській области, Осипу Капець заарештовували двічі. Вперше — 4 січня 1945 року. Дівчину звинувачували в тому, що була членкинею Організації українських націоналістів, за завданням якої у серпні того ж року в Підгірках розповсюджувала листівки про мобілізацію чоловіків призовного віку в Українську повстанську армію. А також, що вона брала борошно для підпільників з державного млина. Під час допитів Осипа Капець заперечила приналежність до будь-якої української організації. Щодо передачі нею листівок, то дівчина акцентувала на тому, що вважала це за звичайні листи, оскільки не була знайома з їх змістом аж до допиту. Також категорично заперечила звинувачення в тому, що брала зерно і муку з державного млина, пояснивши, що влітку 1944 року її батько, Павло Капець, позичав з млина жито для власних потреб.

Ордер на арешт і обшук був виданий 4 січня 1944 року. Звинувачували її за ст. 54-1а і 54-11 КК УРСР («контрреволюційна діяльність», «зрада батьківщини»). З анкети заарештованої дізнаємося, що на той час Осипа Капець працювала продавчинею у сільпо, мала шість класів освіти, була безпартійною. Згідно з протоколом двогодинного обшуку, у помешканні Осипи Капець, котра на той час проживала в будинку батьків, вилучили «контрреволюційну» брошуру під назвою «Що таке народний фронт». За недостатністю доказів згідно з Постановою про припинення кримінального переслідування від 29 квітня 1945 року вона була звільнена з-під арешту, а кримінальна справа зупинена.

Після звільнення з-під арешту Осипа Капець працювала помічницею бухгалтера в Підгорецькому сільському споживчому товаристві, пізніше – продавчинею в місцевій крамниці цього товариства. Продовжувала й підпільну діяльність. Через небезпеку бути знову заарештованою, дівчина змушена була покинути Підгірки: за направленням Калуського відділу сільського господарства спочатку навчалася у Кутській агрономічній школі, потім — у Богородчанській сільськогосподарській бухгалтерській школі.

«Але і тут арешт не обминув. У квітні 1950 року знову опинилася за ґратами. Допити, слідство, суд», — читаємо у спогадах Осипи Лучко.

Вдруге заарештована 22 квітня 1950 року. Згідно з матеріалами кримінальної справи, чергову постанову на арешт Осипи Капець було видано 28 жовтня 1948 року. Дівчину звинувачували в тому, що вона в 1946 році співпрацювала з підпіллям ОУН, зокрема з керівником Калуського надрайонного проводу ОУН «Зеленим» (Стельмах Роман Володимирович, псевдо «Мстислав», «Беркут», «Шум», «К-27-Б»), кущовим «Боксером» (Дзундза Йосиф, вбитий 2 липня 1948 року) та иншими, котрим постачала харчі та промислові товари з крамниці, в якій працювала. У вину їй ставили й те, що в той самий час у її домашніх будівлях діяв бункер, де переховувався керівний склад районного ОУН. Осипу Капець з цією постановою ознайомили 22 квітня 1950 року, тобто в день її чергового арешту. Ордер на арешт був виданий 30 жовтня 1948 року.

Заарештували Осипу Капець у приміщенні Богородчанської сільськогосподарської школи. Проживала студентка у гуртожитку цього навчального закладу. Під час обшуку житла, який проводили протягом пів години, нічого не знайшли. З допиту Осипи у день арешту дізнаємося, що її родина — батько, мати й молодша сестра Ярослава — 24 липня 1949 року засуджені особливою нарадою МДБ на спецпоселення як члени сім’ї члена ОУН і виселені «у віддалені області». На момент її арешту перебували на спецпоселенні в Хабаровському краї.

Під час другого арешту Осипу звинуватили за тими ж статтями, що й під час першого. Під час допитів дівчина трималася мужньо, звинувачень у свій бік не приймала, будь-який зв’язок із підпіллям ОУН заперечувала. Як і постачання УПА харчів:

«УПА продуктами харчування я не постачала ні в 1944 р., ні в наступні роки».

Засуджена Осипа Капець 14 вересня 1950 року військовим трибуналом військ МВС Станіславської области під час закритого судового засідання за ст. 54-1а КК УРСР на 25 років позбавлення волі й п’ять років обмеження в правах без конфіскації майна, оскільки дівчина його не мала.

Осипа Капець визнала себе винною частково: лише в тому, що в серпні 1944 року передала записки з наказом про вступ до УПА двом своїм односельцям. Як і під час допитів у 1944–1945 рр., під час судового засідання акцентувала на тому, зміст записок не знала, дізналася пізніше — під час допиту перед першим арештом. Також підтвердила, що писала листи до своїх рідних і односельців, які були засуджені чи виселені, щоб підтримати їх на дусі. Вирок вступив у дію «як неоскаржений в установлений законом термін» 20 вересня 1950 року.

Покарання Осипа Капець відбувала в Тайшетському Озерному таборі, що діяв в Іркутській области, працювала на лісоповалі, будувала теплиці тощо. Звільнили її з-під варти зі зняттям судимості й обмеження в правах 27 квітня 1956 року.

Після звільнення Осипа Капець повернулася в рідне село, вийшла заміж за Миколу Лучка і в 1957 році народила синів-близнюків Ігоря й Зеновія. Працювала продавчинею у с. Вістова, а пізніше — бухгалтеркою в «Сільгосптехніці». Односельці та співробітники згадують пані Осипу як сильну духом жінку, дисципліновану, відповідальну, чого вимагала й від оточення.

У 1959 році з Сибіру в Підгірки повернулася мати Осипи п. Юлія (з роду Когут) разом із сім’єю доньки Ярослави, яка вийшла там заміж. Батько, Павло Капець, помер 4 грудня 1958 року на чужині.

Наприкінці 1980 рр. і Осипа Лучко, і її сестра Ярослава Каспришин були активними учасницями мітингів, зборів, демонстрацій. Вони стали членкинями Народного Руху України й відновленого товариства «Просвіта». Осипу Лучко запрошували на зібрання «Союзу українок», новостворених націоналістичних організацій. Вона часто виступала на урочистостях з нагоди державних свят. До кінця свого життя співала в церковному хорі, брала активну участь у роботі Підгорецького осередку НРУ.

Реабілітували Осипу Капець 13 грудня 1991 року. Посвідчення видане їй Калуською міською радою аж 21 жовтня 1999 року. Осипа Капець-Лучко визнана також ветераном-учасницею бойових дій ОУН і УПА, про що свідчить Посвідчення, видане їй Калуською міською радою 27 квітня 2001 року. Відійшла у Засвіти 5 червня 2004 року.

Важливо наголосити, що п. Осипа понад пів століття зберігала рукописи 15 віршів, написаних у тюрмі славної пам’яти українською письменницею, жертвою сталінських таборів, добре знайомою з Іваном Франком Ольгою Дучимінською (1883, Миколаїв Дністровський — 1988, Івано-Франківськ). Переховувала їх п. Осипа спочатку в сталінських таборах, пізніше — вдома, у Підгірках. З відновленням незалежности України передала для опублікування. У Громадському архіві КМФ ГО «Союз українок» зберігається копія цих віршів, яку власноруч зробила Осипа Лучко й особисто принесла в Союз українок. Фотокопія й елекктронна версія цього зошита є вже і в Музеї-оселі родини Івана Франка в Підгірках.

До 100-річчя з дня уродин цієї непересічної особистости з 29 квітня у музеї-оселі родини Івана Франка почала діяти тематична виставка «Осипа Лучко-Капець — зв’язкова УПА «Незабудька».

На виставці представлені матеріали з архіву Управління СБУ в Івано-Франківській области, фондів Музею-оселі родини Івана Франка КЗ «Музейно-виставковий центр Калуської міської ради», Громадського архіву КМФ ГО «Союз українок» і приватного архіву Осипи Лучко-Капець. Виставка діятиме протягом місяця.

Дарія ОНИСЬКІВ, наукова співробітниця Музею-оселі родини Івана Франка, членкиня НСКУ


Переглядів: 11 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025