Мешканцям Івано-Франківська вдалося врятувати від незаконної забудови горища і, як наслідок, знищення будинок №20 на вул. Грушевського, який є пам’яткою архітектури місцевого значення, що побудована в 1895 році.
На позачерговому засіданні виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 27 січня за другим поданням міської прокуратури скасовані містобудівні умови та обмеження, надані забудовнику – мешканцю квартири №15 Свиридову В.М. А до цього будівельний скандал тривав більше року.
Мешканці будинку стверджують, що, збираючи підписи-згоду на побудову мансарди, Свиридов В.М. не повідомив сусідів про свої справжні наміри, а казав, що збирає підписи на приватизацію частини горища, навіть на те, щоб мати змогу «пересунути стіночку в кухні». Підписи здебільшого надавали не власники (і не всі власники) квартир... Також було порушене рішення міськвиконкому про затвердження «Положення про порядок підготовки та надання містобудівних умов та обмежень» від 11.11.2011р., згідно з ним, згоду сусідів потрібно нотаріально завірити, чого Свиридов не зробив.
А при будівництві горе-забудовник порушив Закон України «Про основи містобудування». Замість цегли на ребро він на горищі вибудував з дерев’яного бруса стіни справжньої фортеці на міцному цегляному підмурку.
Значними були порушення Закону України «Про охорону культурної спадщини». Було вирізане вікно у фасадній частині будинку, що порушило загальний вигляд пам’ятки архітектури. Під час будівельних робіт були найняті випадкові люди, а не бригада, яка має ліцензію на виконання робіт у пам’ятках архітектури.
Куди тільки не зверталися мешканці: до міської та обласної влади, в прокуратуру, міліцію, до депутатів різних рівнів, у громадські організації. Наразі перша перемога здобута – будівництво продовжуватися не буде. Але як бути зі збитками, які завдані мешканцям третього поверху, у яких під вагою мансарди потріскали стіни та стеля, що зафіксовано комісією ЄРЦ? У будинку австрійської забудови, де перекриття підлога-стеля зроблене з дошки завтовшки 2 см, почав осідати фундамент. В одній із квартир просіла підлога, плінтус помітно відійшов від стіни.
Тепер слід робити експертизу технічного стану будинку. Мешканці вірять, що будинок, збудований адвокатом Г.Боралем в кінці XIX століття, ще дуже довго буде радувати іванофранківців і не буде зруйнований незаконною забудовою.
Наталія ХРАБАТИН
Будинок за адресою вул. Грушевського, 20 є пам’яткою архітектури місцевого значення, який за номером 177-іф є занесеним до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Він побудований у 1895 році і має ряд архітектурних особливостей, таких як тонке дерев’яне перекриття підлог-стель 2 см, яке не може витримувати значних додаткових вагових навантажень.
Моральний знос (амортизація) будинку, на 2014 рік згідно довідки ЄРЦ, становить 92% . Згідно із технічною характеристикою стану будинку, наданою НДІ Проектреконструкція у 1997 році: фізичний знос фундаменту становив – 45%, стін – 50%, перекриття – 40%, сходів – 80%, даху – 30%, підлоги – 25%, дверей – 40%, загальний знос будинку становить 40,2 %. А з того часу минуло ще 14 років і фізичний знос будівлі збільшився, особливо у неремонтованій частині, де й будується мансарда. |