Неділя, 26.05.2024, 07:42:13

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2018 » Січень » 22 » Пам’ятник дзвону. Калуш готується до 210-річчя ливарні Фельчинських
17:48:24
Пам’ятник дзвону. Калуш готується до 210-річчя ливарні Фельчинських

Колекція майбутнього калуського музею дзвонарства поповнилася унікальним експонатом. Дзвін, датований 1741-м роком, наприкінці минулого тижня привезли до Калуша представники парафії Української греко-католицької церкви села Ріпинці Бучацького району Тернопільщині.

Наприкінці минулого року Калуська міська рада на звернення депутата Віктора Павліва виділила музейно-виставковому центру для придбання дзвону у церкви Покрови Пресвятої Богородиці села Ріпинці 15 тис. гривень. Вага дзвону — близько 60 кг. Спочатку вважалося, що він вилитий у ХІХ столітті, однак, як з’ясувалося, – дзвін старший на століття.

Житель парафії УГКЦ с. Ріпинці Андрій Михасів зазначив, що через ушкодження, які дзвін отримав внаслідок падіння під час Другої світової війни, він вийшов з ладу. Дзвін з тріщинами селяни сховали, а потім – встановили в церкві. Однак звучання дзвону погіршилося, тож громада мала намір здати його на металобрухт. Однак старовинний дзвін вдалося врятувати – його викупили для калуського музею.

Щойно доставлений у Калуський краєзнавчий музей дзвін дослідили і детально описали краєзнавці Василь Фіцак іОлександр Коваль, які впродовж останніх років збирають дані про усі дзвони, які є в місті та районі. Краєзнавці в захваті він нового дзвону, який може стати одним з найцінніших експонатів у майбутньому музеї.

«Можу сказати, що це унікальний не дзвін, – зазначив Василь Фіцак. – Незважаючи на те, що він має пошкодження і його ремонтували, самі зображення і орнаменти зроблені надзвичайно детально і досконало. Мені вперше таке доводиться бачити. Очевидно, що дзвін був відлитий, а пізніше зображення чеканилися вручну і якимось знаряддям відшліфовувалися».

На даному етапі дзвін є не лише найстарішим в колекції дзвонів калуського музею, яка зараз формується, але й одним з найстаріших дзвонів у Калуському районі загалом. За словами Василя Фіцака, досі краєзнавці не знаходили дзвонів, датованих ХVIII століттям. Хоча майже половину Калуського району вже детально дослідили: від церкви до церкви, від села до села. Причому виявили 18 оригінальних дзвонів, які були вилиті в Калуші братами Фельчинськими. Ще декілька давніх дзвонів є цінними, однак на даному етапі неможливо достеменно сказати, у якій ливарні вони були виготовлені. Також є два дзвони роботи майстра Антонія Серафина. Це ще один ливар дзвонів, який жив у Калуші. Один дзвін – діючий і знаходиться в селі Добровляни, другий – вже в експозиції калуського музею. Василь Фіцак певний:

«Це є стовідсотково дзвін Антонія Серафина. Нам вдалося його ідентифікувати за притаманною ливарні стилістикою відливання дзвонів».

Цей дзвін музею було передано з церкви у житловому масиві Загір’я.

Копітка робота калуських дослідників і краєзнавців триває. Плани на найближче майбутнє – завершити вивчення усіх дзвонів, які є у Калуському районі, та створити їхній каталог. Причому – не лише роботи братів Фельчинських.

У цьому році виповнюється 210 років з часу, коли до Калуша приїхав Міхал Фельчинський, який у 1808 році започаткував фірму з відливання дзвонів, що працювала майже півтора століття. З нагоди цієї дати планується видати буклет або невелику брошуру, у якій буде описана історія родини Фельчнських. Також цього року може побачити світ каталог дзвонів, які вже досліджені в Калуському районі. Про такі плани повідомив Василь Фіцак. Крім того, за словами краєзнавців, колекція зібраних дзвонів є вже достатньо великою, щоб подумати про створення самого музею. Планується, що саме унікальний музей дзвонів стане візитівкою і головню туристичною принадою Калуша. А для прискорення створення окремого музею дзвонів дослідники планують незабаром організувати виставку дзвонів.

Одним з ініціаторів створення у Калуші музею дзвонів є депутат Калуської міської ради Віктор Павлів. За його словами, до 210-ліття започаткування лиття дзвонів братами Фельчинськими у Калуші обов’язково відбудеться перша виставка з уже зібраних експонатів та планується започаткувати музей дзвонів. На початковому етапі він буде базуватися в приміщенні краєзнавчого музею. Крім того, заплановано організувати і провести наукову конференцію.

За словами Віктора Павліва, перша виставка дзвонів може відбутися до Дня міста у травні. На даний час вже зібрано понад 50 дзвонів. У колекції представлені як суверенні дзвоники, так і стародавні, історичні. Крім того, долучитися до виставки запросять і приватних колекціонерів, які мають свої цікаві колекції дзвонів. Лише у Калуші таких щонайменше троє, повідомив Віктор Павлів.

Є цікаві плани і щодо започаткування і будівництва у Калуші окремого музею дзвонів. Ініціатори хочуть залучити до цієї справи якомога більше калушан. А саме – звернутися до мешканців міста, щоб ті передавали чи приносили у визначене місце непотрібні їм вироби з міді чи латуні або просто шматки металу. Потім їх переплавлять і виллють символічний міський дзвін. Його, вважає Віктор Павлів, до Дня міста можна було б встановити у занедбаному наразі сквері на перехресті вулиць Винниченка і Дзвонарської. І саме цей дзвін міг би стати наріжним каменем, навколо якого буде будуватися музей. Теж – у вигляді великого дзвону наголосив Віктор Павлів:

«У свій час наше місто славилося литтям дзвонів. Наша мета полягає у тому, щоби Калуш асоціювався не з «хімією», територією екологічного лиха, а саме з творенням дзвонів, які лунають по сьогодні».

Богдана ТИМЧИШИН, журналіст


Переглядів: 345 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024