Середа, 08.01.2025, 04:43:17

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 
Архів новин
Головна » 2025 » Січень » 5 » «Переможе світло, бо на те й Господь»
11:01:24
«Переможе світло, бо на те й Господь»

Священник і поет-дисидент Ярослав ЛЕСІВ у мордовських тюремних казематах рятувався молитвою. Сум, породжений несправедливістю радянського режиму, розвіювали також листи до рідних, нехай лише два на місяць, як дозволяли кати українського народу. Писав їх стареньким мамі й татові, сестрам у село Лужки на Долинщині, в якому народився. Дрібним почерком мережив аркуші до дружини Орисі та малого сина Тараса, що надходили на домашню адресу міста Болехова. І чи не кожну письмову звістку політв’язень завершував словами: «Переможе світло, бо на те й Господь».

3 січня 2025-го Ярославу Лесіву мало б бути 80 років. Життя праведника за віру, честь і гідність обірвала чорна «Волга» поблизу Івано-Франківська 9 жовтня 1991 року в автотрощі з ознаками спецоперації, спланованої ворогами України.

У сяйві Христової правди

До свого нотатника записала чимало світоглядних висловів Ярослава Лесіва з його листів, які передала мені дружина Орися для ознайомлення.

Мене сколихнула філософська поезія зі збірки «На лінії болю», сигнальний примірник якої вичитували разом з її автором у моєму помешканні в Долині – кореспондентському пункті першої демократичної газети України «Галичина» – навесні 1991 року. Назва цієї книжки – «У небі пісня обірвалась», яку впорядкував Олесь Дяк і яка побачила світ уже після загибелі священника й поета, означила цю непоправну втрату.

Пройнялася його духовними роздумами про суть життя як дороги до Бога. А тепер, коли лунає відгомін святкування народження Ісуса Христа, пульсує в душі зболений поетичний образ Ярослава Лесіва: «Іще одне Різдво сльозою відхололо...». Писав так, бо найбільші християнські свята майже півтора десятка літ зустрічав за ґратами.

Запам’ятала і таку його думку: «Де зник страх, тьма жити не може». Ось чому Бог допомагав йому в протесті проти комуністично-кадебістського свавілля голодувати 192 дні!

Як християнський заповіт звучить його вислів: «Не великими будьте, а святими». Вважав, що «бути великим – означає поборювати інших, а святим – поборювати самого себе». Прозірливість священника й поета вражає. Він, знаючи імперську систему зсередини, її ненависть до української національної ідентичності, схоже, передбачав свою смерть.

Чорна тінь за мною ходить,

Чорно стелиться під ноги:

Чорні тіні – ночоброди

Облягли мої дороги.

І колись за вулиць скрутом

Вдарять в сонячне сплетіння –

Упаду, сплетуся спрутом,

Перетворюся в коріння.

Стану деревом терновим,

Закохаюся в калину.

Стану мріяти однова

Про одвічний хрест людини.

Навіть там, за ґратами, як писав в одному з листів до мами, датованому 7 січня 1973 року, він «умів ставати святом для себе». Ділився думками: «Переді мною справжнісінька ялинка – із зелених зошитних обкладинок, із «золотим» хрестом і зі «срібними» кулями. Дідух, ягнець на сіні зліплені з хліба і побілені зубним порошком... Потім я колядував хлопцям «Бог предвічний народився», «Пречиста Діва Сина зродила», «Нова радість стала», «Сумний Святий вечір», «Дивная новина». Пишу, мамо, не плачте, а в самого сльози на очах...».

За престолом серця

Попри «вселенський біль» Ярослав Лесів вірив, що «собор у серці проросте».

...Ми їхали з ним до Івано-Франківська. Побратим художник-дисидент Опанас Заливаха підготував ілюстрації до його поезії, і ми мали вибрати їх. За освітою вчитель фізкультури, Ярослав Лесів надто ретельно працював над словом. У нього воно народжувалося і від знання багатства української мови, і від внутрішнього відчуття її краси та гнучкості, його природного прагнення вдосконалювати себе. Це мені імпонувало, спонукало до естетичного мислення. Власне, тоді знала про Опанаса Заливаху найбільше з розповідей священника, про що написала у своїй книзі есеїв «Дзвін у храми серця». Зокрема про їхню першу зустріч у таборі для політичних в’язнів. Молодий прибулець здивував старшого каторжника своїм сальто. Спортсмен же! З незабутнього спритного скоку новобранця й розпочалася наша розмова. Художник не квапився розгортати теку з графікою. Згадував про село Лужки, в якому гостював і ледве встигав за господарем крутими гірськими схилами. Я знала, що Опанас Заливаха був у рідному селі свого побратима. Не хотіла перепиняти його захоплення нашими Карпатами. Він народився ж на Слобожанщині!

Разом обирали художні роботи до книги. Їх цікавила моя думка як журналістки. Вона однозначна: поетичне слово й відчуття його художником злились воєдино! Зріднилися страдницькими роками далеко від України за її визволення з-під московського ярма. Тому твори несуть світло з-поміж чорних ліній...

Дорога додому повнилася осяйними спогадами. Поет радів, що його вірші підсилює графіка талановитого митця з-за ґрат, і притаманна лише йому «художня вертикаль від земного до небесного» вивершує задумане, народжене з болю та віри в тюрмах ненависної імперії. Радів і з передмови до своєї першої книжки в Україні «На лінії болю», що написав Євген Сверстюк, з яким ділили арештантські дні, який бачив його «напівживого й висохлого до кісток».

Священник, а тоді він був деканом УГКЦ у Долинському районі, запропонував поїхати до Гошівського монастиря отців василіян на Ясну Гору. «Почекайте мене тут, я зараз», – тихо попросив. Водій знав, у чому річ, а я – ні. Через якусь мить Ярослав сідає в авто зі свіжоспеченою паляницею. Розстеляє білу ряднину, і на ній засяяла й запахла пухка хлібина. Як діти ми ламали її руками, їли й тішилися, що Ясна Гора повернула свою обитель, яку обрала за святий престол Божа Мати – небесна й земна цілителька наших душ...

«Українська Голгофа» – праця Ярослава Лесіва з історії першої відправи на Ясній Горі в Гошеві. «...І цілу ніч триватиме Літургія. Перша від 1950 року. І сльози піднесеної радості тектимуть з очей вірних, і вістка долами й горами піде, і люди казатимуть, що годі боятися, ховатися, час відстояти себе і свою Церкву. Та сила Господня тої ночі буде сильнішою, люди стрінуть схід сонця із серцями, переповненими радістю єднання у спільній молитві, понесуть благу вість про хресний хід у далекі й близькі оселі».

1991 рік позначений дисидентськими смертями. Перед загибеллю Ярослава Лесіва, 20 вересня того ж 1991-го, відійшов за земний обрій політичний в’язень і поет, автор «Невольницьких плачів» Зеновій Красівський з Долинщини, з яким теж була особисто знайома і зчаста спілкувалася в його рідній Витвиці.

Приємними спогадами про цих людей високих ідеалів ділилися на вечорі пам’яті з художником Опанасом Заливахою у Гошеві після трьох років їх відходу до Небес, який організувало подружжя Ольги та Михайла Мельниковичів, про що інформувала «Галичина». Коли священник повертався з Києва після розмови з тодішнім головою Верховної Ради України Леонідом Кравчуком та окремими народними депутатами про легалізацію УГКЦ, то звично завітав до побратима, щоб розповісти про чергову поїздку в пошуках справедливості у столичних чиновників. За словами художника, це була їхня остання зустріч...

Як відомо, на 2025 рік Івано-Франківська обласна рада схвалила регіональну цільову програму вшанування 100-річчя від дня народження художника-дисидента лавреата Національної премії України ім. Т. Шевченка Опанаса Заливахи.

«Сніг без ґрат»

Образ снігу як сакрального білого кольору, що з Небес, у творчості Ярослава Лесіва займає особливу нішу. Не випадково його сестра Орина Сокульська, вона ж дружина дисидента й поета Івана Сокульського, обрала для повного видання творів свого брата, до якого ввійшли поезія, листування, публіцистика, спогади й документи, таку назву – «Сніг без ґрат». Книга містить 784 сторінки. Випустило її видавництво «Смолоскип» у серії дисидентської літератури. У ній є розповіді про побратимів Зеновія Красівського, Дмитра Квецка, Василя Кулинина, Михайла Дяка, Опанаса Заливаху, Євгена Сверстюка, Василя Овсієнка, Степана Хмару, братів Михайла й Богдана Горинів та інших.

Упорядковане 2014 року Ориною Сокульською видання «Ярослав Лесів. Сніг без ґрат» презентували у Львові в Українському католицькому університеті, в Івано-Франківській теологічній академії Івана Золотоустого УГКЦ, у Болехові...

Того ж року відбулося представлення книги невтомного борця за гідність і свободу України в її нелегкій борні з імперською росією у Києві в колі його побратимів, з якими йшов тернистими дорогами Ісуса Христа. Сестра Орина розповіла про певні труднощі з упорядкуванням з огляду на масив матеріалів.

Від Євгена Сверстюка, автора передмови «Прагнення святости», почула очікуване: «Нам потрібен не православний священник чи греко-католицький священник. Нам потрібен священник з великої літери. І таким був Ярослав Лесів».

Степан Хмара згадував про отця Ярослава як свого духівника в Лук’янівській в’язниці. Богдан Горинь після смерті брата Михайла за двох дякував укладачці та видавництву за пам’ятні дні зі світлою людиною, якою був священник і поет.

Для Василя Овсієнка такий же політичний в'язень, як і він сам, отець Ярослав мав гідність і честь бути «лицарем духу», котрий «не возвеличував біль, а через нього йшов дорогою до світла, до Бога».

Герой України Ніна Матвієнко своїм унікальним голосом додала товариству національної піднесеності, тієї високої духовності, якої прагнули в тюрмах Ярослав Лесів і його друзі-шістдесятники.

Суголосним із патріотичним дійством був і виступ лідера музичного гурту «Хорея Козацька» Тараса Компаніченка.

Благословили видання «Ярослав Лесів. Сніг без ґрат» голови УГКЦ Любомир Гузар та Святослав Шевчук. Зокрема Блаженніший Святослав назвав отця Ярослава «визначною особистістю в історії УГКЦ», котрий «своєю мученицькою смертю запечатав вихід УГКЦ з підпілля» і був «добрим пастирем».

Серед авторів книги, зокрема з Івано-Франківщини – Євгена Барана, Лариси Дармохвал, Опанаса Заливахи, Дмитра Юсипа, є й моє прізвище. Я багато писала про Ярослава Лесіва за його життя та після смерті. Власне, один з останніх публічних виступів надруковано в «Галичині» – моє інтерв’ю з ним про повернення в Україну майбутнього глави УГКЦ Мирослава Івана Любачівського, який народився в Долині. Воно називалося «До духовності й добра» (11 квітня 1991 року). «Тижневик Галичини» публікував мою розлогу статтю «Іще одне Різдво сльозою відхололо...» (10 січня 1998 року). Під такою ж назвою в «Галичині» надрукувала розширену розповідь-спогад про священника й поета (22 травня 2014 року).

Мою публікацію «На річці біля Ясної Гори» 2007 року друкувала низка газет і журналів, зокрема й «Літературна Україна», про що йдеться у книзі «Сніг без ґрат». У листах із тюрем Ярослав Лесів просив «бодай один-єдиний раз напитися свяченої води з-під Ясної Гори». І Бог почув його тихі молитви. Багатолітній політичний в’язень повернувся з тюрем і відновив урочисті походи до річки на Водохрестя неподалік Гошівського монастиря, щоб славити Христа. Він писав:

Пригадую хрести

Із леду на ріці,

Високе урочисте Небо...

Співзвучні нашому теперішньому воєнному лихоліттю його поетичні рядки:

Серце, буди! Довго всі сплять.

Серце, кричи! Досить мовчать.

Серце, люби! Не осуди...

Дух оживи – Бога печать.

Назва авторського проєкту «Війна хрестами чорніє», започаткованого в газеті «Галичина», – з того самого поетичного «вселенського болю» Ярослава Лесіва.

Все, як вчора, як колись, –

Плин ріки, село і ліс.

Тільки цвинтар

Свіжими могилами

У вечірню тишу вріс.

За громадянську мужність, самовідданість у боротьбі за утвердження ідеалів свободи і демократії Ярослава Лесіва указом Президента України 2006 року посмертно нагороджено орденом «За мужність» І ступеня.

Оксана Ровенчак


Переглядів: 5 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025