Під час прокладання кабелю біля адміністративного будинку, в якому розташовані Івано-Франківська обласна державна адміністрація та мерія Івано-Франківська, робітники натрапили на вхід до загадкового підземелля.
Наразі землекопи працюють всередині каземату, вибираючи ґрунт, щоб дістатися долівки. Виявлені підземелля, очевидно, датуються періодом Станиславівської фортеці (17-18 століття). "Нам сказали розчистити все аж до твердої основи, - сказав журналістові "ГК" один з робітників. - Каземат цей доволі просторий і глибокий, працювати можна стоячи на повен зріст".
За старою станиславівською легендою, під середмістям колись проходив колосальний підземний хід, який з’єднував палац засновників Станиславова шляхтичів Потоцьких із головним міським храмом - костелом-колегіатою (тепер - Музей мистецтв Прикарпаття). Кажуть, засновник міста граф Андрій Потоцький міг проїхати цим прообразом сучасного метро у фіакрі. Можливо, саме фрагмент цього давнього підземелля нещодавно було відкрито?
Франківські старожили пригадують, що склепіння давніх підземних укріплень були завалені саме під час спорудження тут "білого будинку". Як розповідав якось архітектор-реставратор Зенон Соколовський, до 80-років у таких казематах франківський міськхарчторг зберігав всіляку городину. І треба сказати, що аж до червня овочі в тих пивницях не псувалися завдяки постійній температурі та прекрасно продуманій витяжній вентиляції.
За словами начальника відділу охорони культурної спадщини Івано-Франківського міськвиконкому Ігоря Панчишина, виявлений біля "білого будинку" каземат справді входив у складну структуру Станиславівської фортеці.
"Особливістю фортеці Станиславова було те, що її основна частина - каземати, комунікації - знаходилася під землею. Про призначення виявленого фрагменту можна буде говорити після завершення дослідницьких робіт, які тільки розпочалися", - зауважив пан Панчишин.
...За переказами, давній Станиславiв можна було пройти по периметру оборонних мурів під землею. Підземелля під валами використовувалися для зберігання зброї, продуктів та як останній прихисток жителів Станиславова під час облоги. А від палацу Потоцьких до найважливіших об'єктів міста були прокладені окремі підземні ходи.
Віднедавна частину фортечних підземель після реставрації уже можна оглянути в так званому "Арт-бастіоні" на розі вулиці Новгородської та Фортечного провулку. Такі ж фортифікаційні підземелля руйнуються на території пивзаводу - найдавнішого промислового підприємства, яке збудували у Станиславовi у 1767 роцi.
Схожі каземати було відкрито свого часу в районі вулиці Дністровської, поблизу палацу Потоцьких. На цьому місці вже другий рік працюють археологи. Як розповів той таки Зенон Соколовський, це підземелля виявили під час будівництва універсаму. Так сталося, що до цієї археологічної знахідки долучилися навіть правоохоронці. До міліції надійшла інформація, що наприкінці 40-х років у цих підземних ходах переховувалися повстанці ОУН-УПА. Тож міліціонери організували розкопки, щоб перевірити, чи не залишилося там зброї із тих часів, після чого підземелля були знову засипані ґрунтом.
Якою буде доля нововиявлених підземель?
Б.С. |