У 1934 році станиславівська преса повідомила про містичну історію, яка радше нагадувала давню легенду – пише “Західний кур’єр“,
До однієї з єврейських божниць Станиславова звернувся гуцул, що мешкав у селі Пнів (знаходиться в сучасному Надвірнянському районі). Незвичний гість попросив відправити службу за душу його покійної дружини. Зацікавлені служителі божниці почали допитуватися про подробиці, намагаючись більше дізнатися про покійну. І гуцул розповів, що в їхньому селі довший час мешкала єврейська родина Бляйберґів, яку однієї ночі вимордували бандити. З цілої сім’ї врятуватися від убивць вдалося лише одній дівчині, доньці Бляйберґів.
Гуцул усіляко намагався підтримати нещасну, в результаті чого дівчина закохалася в нього, і невдовзі вони побралися. Перед шлюбом наречена мусила перейти до християнської віри, бо інакше їх би не обвінчали, а саме весілля відбулося за традиційним гуцульським обрядом. Невдовзі новоспечена дружина завагітніла, і їй приснився вбитий батько.
Він застеріг, що вона помре під час пологів, якщо не повернеться до юдейської віри перед тим, як настане час народжувати. Перелякана жінка почала готуватися до повернення до своєї рідної віри, і її чоловік не висловлював жодних заперечень проти цього.
Але з різних причин процес переходу затягнувся, і жінка не встигла до пологів змінити віру. Вона справді померла при пологах, як і віщував її сон. Бідолашний чоловік, пригнічений смертю молодої дружини, звернувся до єврейських священнослужителів, щоб вони молилися за померлу, яка прагнула повернутися до рідної віри, але так і не встигла.
Газета «Слово» від 24 липня 1934 року. Підготувала Олена БУЧИК |