В краєзнавчій літературі досить багато згадок про польську купецьку гімназію, яка у міжвоєнний період працювала в старому корпусі Прикарпатського університету – пише “Західний кур’єр“.
Але не всі знають, що українці Станиславова мали можливість навчатися торгівельних професій рідною мовою, адже в 1938 році в Станиславові запрацював аналогічний заклад з українською мовою викладання. Як повідомляла газета «Діло», «Кружок «Рідної школи» ім. М. Шашкевича в Станиславові одержав концесію вести чотирирічну коедукаційну купецьку гімназію в шкільному році 1938-1939.
Ця школа має надзвичайно велике значіння для цілої станиславівської округи, ба навіть для сусідніх повітів Тернопільського воєвідства, бо це одинока на цій області українська школа того типу, а друга в краю. Вона має вишколити й виховати нові кадри фахових робітників, купців і кооператорів, бо має кооперативний напрямок (спеціалізація в IV клясі).
Не сумніваємось, що громада, розуміючи вагу фахової освіти для своїх дітей (хлопців і дівчат) у теперішніх обставинах, радо запише їх до гімназії. До вступного іспиту, що відбудеться в днях 5 і 6 вересня 1938 року, можуть приступити учні та учениці, що матимуть вік 13 років у цьому календарному році, а не переступили ще 17 року життя. До прохання треба долучити метрику уродження, останнє шкільне свідоцтво і посвідку щіплення віспи.
При вступному іспиті вимоги, як і в загальноосвітніх гімназіях. Шкільна оплата місячно 25 зол., одначе бідні а здібні учні одержать знижку».
Заняття купецької гімназії проводилися на вул. Пєрацького, 82 (тепер вул. Шевченка) в будівлі, де розташовувалася жіноча гімназія «Рідної школи». Саме сюди всі охочі також мусили подавати документи на вступ. Українську купецьку гімназію закрили більшовики у 1944 році.
Газета «Діло» від 28 серпня 1938 р.
Підготувала Олена БУЧИК |