День 20 червня 1937 року став важливою датою в історії місцевої авіації.
На аеродромі Станиславова за присутності публіки у кількості приблизно 10 тис. осіб відбулося урочисте відкриття першої у місті школи пілотів. Новій школі було присвоєне ім’я Тадеуша Каспжицького – генерала і міністра оборони Польщі.
Після урочистого освячення приміщення школи публіці продемонстрували ескадру літаків– подарунок станиславівським пілотам від колег із Сілезії та сілезького воєводи Міхала Ґражинського. На урочистість прибули численні поважні гості – станиславівський воєвода Стефан Паславський, президент Станиславова Францішек-Котлярчук, заступник міністра оборони генерал Клеберґ, пан Зайдлер, заступник голови сілезького округу LOPP та інші.
Генерал Клеберґ у своїй промові наголосив, що школа отримала ім’я генерала Каспжицького, бо її випускники, як і солдати, будуть захищати спокій та безпеку рідної землі. Воєвода Паславський підкреслив, що станиславівська школа стала справжнім символом єдності та дружби пілотів з різних кінців країни, адже її відкриттю великою мірою посприяли колеги з Сілезії.
Під кінець своєї промови воєвода вручив дипломи пілотів першим вісімнадцяти випускникам школи. Свято завершилося захопливим льотним шоу за участі найкращого випускника школи пана Матуса. Пілоти продемонстрували публіці ефектні трюки, фігури вищого пілотажу, одиночні та групові стрибки з парашутом.
Навчання в школі починалося з теоретичної частини, яка складалася з вивчення будови літака та авіаційного двигуна, занять з авіаційного права та авіаційної гігієни.
Слухачі також вивчали принципи роботи бортового обладнання, навігацію, метеорологію, льотну техніку та механіку. Потім майбутні пілоти здійснювали свої перші польоти літаками, спочатку під наглядом інструкторів, а потім самостійно. Того ж року школа провела ще три навчальні курси, випускниками яких стали 58 плотів.
Газета «Хвиля» від 21 червня 1937 р.
Олена БУЧИК |