Тут може бути масове поховання бійців радянської армії. Розкопки з метою ексгумації підтвердять чи спростують цю гіпотезу.
До кінця листопада планують роботи з ексгумації на Пагорбі слави. Про це на оперативній нараді 11 листопада повідомила начальниця управління культури, національностей та релігій Калуської міської ради Любов Джуган. Це останній об’єкт, ексгумацію на якому калуська влада замовляла в обласного комунального підприємства "Пам'ять", інформують "Вікна".
Нагадаємо, що цього року спеціалісти цього підприємства проводили розкопки з метою ексгумації можливих поховань на двох об’єктах Калуської громади.
Зокрема, у травні відбулися розкопки у Боднарові, тут виявили останки, ймовірно, героя радянського союзу Олександра Корякова. Станом на початок листопада результатів експертизи ще немає. Однак, оскільки поховання вже немає, то монумент, встановлений на могилі, можна перенести чи демонтувати (рішення про демонтаж цього пам’ятника Калуський виконком прийняв у березні 2023 року. — Ред.).
Першого листопада фахівці з підприємства «Пам'ять» також проводили розкопки на місці можливого поховання медсестер радянської армії Гусєвої й Клюєвої у Підгірках. Жодних поховань тут не виявили. Дозвіл на демонтаж окремих частин меморіального комплексу виконком надав у липні 2022 року. Тоді, зокрема, було демонтовано барельєфи.
У травні цього року виконком надав дозвіл на демонтаж окремих частин меморіально-скульптурного комплексу на Пагорбі Слави в Калуші. У серпні тут демонтували барельєфи та напис "1941–1945". Повідомляли, що тут може бути масове поховання бійців радянської армії. Розкопки з метою ексгумації підтвердять чи спростують цю гіпотезу.
Згідно з інформацією провідного наукового співробітника Краєзнавчого музею Калущини Івана Тиміва, Пагорб Слави урочисто відкрили 1970 року. Це братська могила радянських солдатів і офіцерів, над якою споруджено меморіал слави. Його символом є 26-метровий бетонний обеліск у формі штика. Поряд — стилізоване зображення радянського прапора, що пів дугою охоплює обеліск. Зліва встановлено горизонтальну стелу з рельєфним зображенням скорботної матері, двох бійців, партизана, робітника й селянки. На дев’яти надмогильних плитах викарбувані імена полеглих. Біля підніжжя обеліска запалено "вічний вогонь".
Авторами меморіалу були: скульптор Флоріан Коцюбинський, архітектори Ярослав Фещенко та Федір Пилипенко. Монумент встановили 1970 року. 9 травня цього ж року тут були перепоховані бійці 147 стрілецької дивізії, які загинули в липні 1944 року (близько 425 осіб) й були поховані в різних місцях. |