Ще кілька років тому ми мали не так багато світлин представників цього відомого роду. Зрештою зацікавлення його історією пожвавилося після того, коли Любомир Гузар у 2001 році очолив УГКЦ. Тоді почалися ширші краєзнавчі пошуки, адже доля розкидала Гузарів по різних містах. Проживали вони у Станиславові, Львові, Чернівцях та за кордоном. Для нас цікавим завжди був той факт, що у Галичі багато років жив і працював нотарем Лев Гузар – дідусь Кардинала. Тут він помер і похований на старому галицькому цвинтарі. Могила збережена і досить доглянута. Кілька років на лицьовій стороні гробівця була встановлена знимка Лева Гузара на міста старої, яка була знищена.
До того часу ніхто не знав як виглядав галицький нотар, хоча документи підписані ним зустрічалися у галицькій околиці часто. Але світлини, виявляється, були. У 2018 році до Галича приїхали Марія Василькевич-Рипан, дочка Марти Гузар, рідної сестри Кардинала Любомира і його похресниця. Вона привезла родинний фотоальбом, який укладала багато років і в якому збереглося кілька десятків різних фотографій родини Гузарів. Окремі з них зараз уже є у відкритому доступі в інтернет. До слова, цей альбом вона подарувала бібліотеці Національного заповідника «Давній Галич», де він і зберігається.
Перед написанням цієї замітки я ще раз його переглянув і прийшов до висновку, що із нього багато що можна дізнатися про Гузарів, хоча там не так багато тексту. А метою мого зацікавлення став той факт, що я хотів перевірити, чи є в альбомі світлини Лева та Ярослава Гузарів, які я знайшов, працюючи в обласному архіві в Івано-Франківську. Як виявилося, таких світлин в альбомі немає, то ж я вирішив увести їх у науковий обіг, бо тема історії родини Гузарів для Галича завжди була і буде цікавою. Посилання в архіві: ДАІФО. Фонд 6, опис 3, справи 3096 (Леон себто Лев Гузар) та 3096 (Ярослав Гузар). Про долю родини Гузарів можна більше прочитати у моїй книзі «Зоря «Просвіти» над Галичем» (Івано-Франківськ, 2018), де на сторінках 97-104 є відповідна стаття.
Іван ДРАБЧУК |