Середа, 04.12.2024, 10:48:03

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Червень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
 
Архів новин
Головна » 2018 » Червень » 26 » У Івано-Франківську презентували книгу про видатну пластунку Надію Білобрам
16:21:41
У Івано-Франківську презентували книгу про видатну пластунку Надію Білобрам

В Івано-Франківську краєзнавець та журналіст Зіновій Бойчук презентував книгу про видатну пластунку Надію Білобрам «Від пластового вишколу – до членства ОУН». Книгу видали у видавництві «Лілея-НВ» у серії «Наші партизани». У книзі автор описує невідомі раніше факти з життя Надії Білобрам, доньки професора, яка тричі відбувала покарання в польських тюрмах, а в 1940-році була арештована НКВД і розстріляна в Дем’яновому лазі.

«Мені дуже приємно, що цю книжку мені допоміг видати громадський рух Олександра Шевченка «Країна гідності та правди»», - відзначив автор книги.

Сьогодні, 26 червня рівно 77 років тому в місті Станіславів проводилися останні масові розстріли. Батько Білобрам був гімназійний професор, мама закінчила у Перемишлі інститут шляхетних панянок, в сім'ї виховували трьох дітей, двоє отримали вищу музичну освіту, всі троє грали на фортепіано. «Їх усіх НКВД винищили до останього. Зараз треба передати міжнародну відзнаку «Ті, що греблі рвуть», а її навіть нема кому вручити. З родини нікого не залишилось порозстрілювали і погноїли по тюрмах та таборах», - розповідає Зіновій Бойчук.

Матеріали для праці краєзнавець брав у Львівському державному архіві, Івано-Франківському державному архіві та обласному архіві УСБУ. «В мене є багато оригіналів і зараз я не знаю кому ці оригінали передати. Планую або відкрити власний фонд в Івано-Франківському архіві або передам до Львова», - зазначає автор книги.

Унікальність цієї жінки автор відзначає у її жертовності та відважності. «Важливість книжки – це жертовність. Молода дівчина в 30 років була тричі суджена й брала особисто участь в ліквідації польського генерала, їй стало сили і відважності. Вже коли вона знала, що її засудили до смерті, і щоб вороги не бачили її розпачу вона з папільйоток зробила завивку, щоб усі бачили, що вона гордо сприймає кару смерті», - зауважує Бойчук. Крім того, автор дослідив, що саме Надія Білобрам винайшла підпільний зв'язок, який називається «рунда». «Це передача зв’язку через третю особу. Вона знайшла таку систему зв’язку – в’язні писали на дні тарілки цифри, наприклад, 12/38 – це означає, що з 12 камери той, хто розносив їжу мав передати в 38 і там було написано, хто був на очній ставці, хто кого здав, хто що немає говорити. НКВД лише через кілька місяців зрозуміли, що то за цифри», - розповів краєзнавець.


Переглядів: 382 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024