В Івано-Франківську представники ГО «Поступовий гурт франківців» організували круглий стіл, щоб разом із депутатами міста та області, громадськістю, інтелектуальним середовищем та активістами об’єднання «Моє місто» обговорити історико-архітектурний спадок Івано-Франківська, його сучасний стан та стратегічне значення.
Мета круглого столу - сформувати довгострокові плани збереження історико-архітектурної спадщини Івано-Франківська. Для вирішення відповідних проблем планують зобов’язати Відділ охорони культурної спадщини міста та Івано-Франківської області щорічно звітувати про стан історико-культурної спадщини. Також планують провести в місті повну паспортизацію пам’яток, укласти охоронні договори та створити історико-архітектурний заповідник у центральній частині.
Участь у заході взяли архітектори, пам'яткоохоронці, історики й громадські активісти.
Начальник департаменту містобудування і архітектури МВК Володимир Гайдар повідомив, що в Івано-Франківську є більше 50 нововиявлених пам'яток архітектури місцевого значення. Іх пропонують заявити як такі, що потребують охорони, і додати в Історико-архітектурний опорний план.
Цей план розроблений недавно і є окремою частиною Генерального плану міста. За словами Гайдара, план виставлять на сайті міськвиконкому, а також додатково проведуть його презентацію з розробниками – щоби можна було пройтися по кожній споруді.
Загалом, опорний план визначає межі історичного ареалу та зони охорони пам'яток центральної історичної частини Івано-Франківська. Він допоможе забезпечити охорону понад 500 пам'яток – архітектурних, історичних, археологічних тощо.
Окрім того, Департамент архітектури і містобудування Івано-Франківська та Державна служба архбудконтролю налагодять співпрацю із недопущення руйнування пам’яток. Тож буде створено муніципальну архітектурно-будівельну поліцію. Також сформують та оприлюднять список забудовників, які працювали над «цвинтарями міської історії», і будуть сприяти приватним інвестиціям в реставраційні роботи. Але найголовніше - накласти мораторій на будівництво нових пам’яток до часу завершення аварійних реставраційних робіт. |