Четвер, 26.12.2024, 19:25:07

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2024 » Листопад » 7 » У Калуші розстріляних учнів торгівельної школи згадали документальною стрічкою "Спомин"
10:00:37
У Калуші розстріляних учнів торгівельної школи згадали документальною стрічкою "Спомин"

4 листопада 1943 року учнів торгівельної школи привселюдно розстріляли на ринковій площі в Калуші. До смертної кари їх прирекли за членство в Організації Українських Націоналістів. 

Вчора, 4 листопада, минула 81 річниця з часу розстрілу 11 учнів торгівельної школи та батька одного із них на тодішньому Ринку (тепер площа Героїв. — Авт.) у Калуші. До цієї дати теперішнім старшокласникам міських закладів освіти, як повідомила Калуська міська рада, показали документальну стрічку «Спомин».

Показ фільму відбувся у кінозалі «Час кіно» палацу культури «Мінерал».

Провідний науковий співробітник співробітник Краєзнавчого музею Калущини Іван Тимів розповів присутнім про торгівельну школу у Калуші і трагедію, спогади про яку досі живі і болять мешканцям міста.

«Німці це робили прилюдно спеціально. Такі акції для них були звичні. Вони хотіли залякати населення, показати, що так буде з кожним, хто буде бунтуватися проти їхньої влади», — підкреслив Іван Тимів.

До смертної кари учнів торгівельної школи прирекли за членство в Організації Українських Націоналістів. Спогади по ті трагічні події болем відгукуються у серцях калушан і досі.

«Серед розстріляних — два брати моєї мами, рідний і двоюрідний, і мій старший двоюрідний брат», — поділився голова Калуської міської організації Конгресу Українських Націоналістів Олег Кушлик.

У виступі Олег Кушлик провів паралелі між безчинствами нацистського режиму у 40-х роках минулого століття, і звірствами, які зараз коїть в Україні російський окупант.

Документальна стрічка «Спомин» була створена чотири роки тому до 77-их роковин трагедії. Авторкою ідеї та режисеркою стала Леся Піцик, керівниця муніципального народного театру «Легенда». Ролі рідних невинно розстріляних зіграли 11 акторів театру. А у зйомці допомагало тодішнє «Калуське міське телебачення», зокрема оператором був Євген Білих, повідомляють «Вікна».

Сестри, батьки та інші родичі згадували, що гестапівці розстріляли 11 учнів Торгівельної школи за участь в ОУН. Їх нібито здала секретарка Ковальська, яка побачила списки у одного із працівників-учасників. Батько Йосипа Країнського — 45-річний Михайло отримав таке ж покарання через зібрання у своєму домі. Хлопців віком від 16 до 21 року забрали вранці 31 жовтня у Станіславові. Там відбувся суд, а 4 листопада 1943 року їх привселюдно розстріляли на ринковій площі в Калуші. Це було показово для решти українців. Після цього запакували на машину і де ділися їхні тіла, досі невідомо (одна із версій, що у лісі між Пійлом та Сівкою-Калуською. — Ред.). Родичі змогли тільки зібрати кров у банки для поховання. У стрічці є спогади і директора закладу Михайла Гуцуляка, викладені у власній книзі-спогадів «Чи сказав правду вітер?». Також у сценарії використано матеріали шостої книги Миколи Когута «Герої не вмирають» та збірник наукових статей «Калуські історичні студії», архівні фото та статті.


Переглядів: 21 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024