Колишня залізнична лікарня на Тарнавського, 12 в Івано-Франківську нарешті має шанс отримати друге життя. Архієпархія УГКЦ планує відкрити там реабілітаційний центр.
Роботи з реставрації пам’ятки архітектури уже розпочали, пише Репортер.
Будинок має служити людям
Вулиця Тарнавського відома у місті своїми старими віллами, які теперішні власники, на жаль, перебудовують як заманеться. Найбільш видна з тамтешніх будівель має номер 12. Колись це була вілла Марії Островської, з якої у 1945 році совіти зробили залізничну лікарню. У 2015 році вона перейшла у власність громади Івано-Франківська. Там планували відкрити заклад охорони здоров’я, але ідею так і не втілили, тож будинок занепадав.
У 2019 році про колишню лікарню заговорили знову. Тоді міський голова Руслан Марцінків заявив, що будівлю або передадуть греко-католицькій церкві, або обміняють на ділянку біля озера з будівельною фірмою «Гаразд». На щастя, забудовнику вона не дісталася, а Івано-Франківська архієпархія УГКЦ висловила бажання відкрити там католицький дитсадок.
Далі тривали юридичні процедури й у 2021 році Церква отримала будівлю офіційно.
Відколи ми отримали будівлю в оренду, почали розробляти документацію, робили інженерні обстеження, геодезичні та інженерно-геологічні роботи, – розповідає економ Івано-Франківської архієпархії УГКЦ отець Іван Горнецький. – Ми отримали всю необхідну документацію, бо це пам’ятка архітектури місцевого значення, будинкові понад 100 років. Це варто враховувати у розробці документації, отриманні дозволів, відповідно до вимог державних будівельних норм. У жодному випадку статус пам’ятки не порушать, не буде добудовано жодного сантиметра. Але з іншого боку, будинок не може стояти як сувенір. Він має служити людям.
Зараз у будівлі проводять протиаварійні роботи, підсилюють фундаменти. Будинок простояв закинутий не один рік, тож перебуває у далеко не найкращому стані.
Понад 10 років у будинку нічого не функціонувало, він стояв закритий, там була невелика пожежа, – говорить Іван Горнецький. – Ми ще ніколи не мали будівлі в такому стані. Але роботи тривають, наприклад, зараз розчищають підвали. Там все у воді, грибку.
У майбутньому – пандуси і басейн
Повномасштабна війна триває вже три роки, і потреби суспільства змінилися. Тож замість дитсадка у будівлі вирішили відкрити реабілітаційний центр для військових і цивільних.
Ми – Церква, нашим першим завданням не є займатися медичними чи реабілітаційними закладами, але хочемо бути суспільно корисними для нашого міста, а в цьому зараз є вимога часу, – каже Іван Горнецький. – У першу чергу, заклад працюватиме для військових, але не тільки. Адже реабілітації потребує багато людей – після інсультів, інфарктів, інших хвороб.
Робота реабілітаційного центру буде тісно пов’язана з Клінікою святого Луки, ще одного медзакладу від УГКЦ. Саме у старому приміщенні клініки, яке тимчасово не було задіяне, уже в січні 2025 року планують відкрити реабілітаційне відділення. Потім, коли на Тарнавського завершиться реставрація, воно переїде туди.
Старе приміщення клініки – понад 300 квадратних метрів. Туди уже закупили обладнання. Також набрали персонал – 15 фахівців, які пройшли навчання, зокрема в Італії, – каже отець Іван. – А на Тарнавського у нашому розпорядженні буде понад 1000 квадратних метрів. Там уже надаватимуть повний комплекс реабілітації. Буде і стаціонар, і діагностичне відділення, фізична та психологічна реабілітація. Також на території є велика земельна ділянка, хотілось би побудувати там ще одне приміщення, щоб розширити послуги. Зокрема, для якісної реабілітації потрібен басейн, бо у теплій воді м’язи розслабляються, їх легше відновлювати. У пам’ятці, звісно, басейн ми зробити не можемо.
Все ж будівлю планують оновити згідно з вимогами часу. Зокрема, у ній з’явиться ліфт і пандуси для маломобільних людей.
Всього у центрі планують приймати приблизно 1500 пацієнтів на рік. Але це залежатиме й від пацієнтів – комусь потрібний тиждень реабілітації, а комусь місяць.
Гроші дадуть благодійники
Проєкт протиаварійних робіт на будівлю розробила львівська фірма ABMK. Серед її минулих розробок – реставрація будівлі для Українського католицького університету та реабілітаційний центр Unbroken у Львові.
Точна сума, потрібна для реставрації будівлі на Тарнавського, 12, буде відома після завершення проєктно-кошторисної документації. Втім, ідеться про немалі кошти.
Реставрація дорожча за будівництво, – каже Іван Горнецький. – Демонтувати, почистити, вивезти, зміцнити будівлю – це подвійна робота. До того ж зростають ціни на матеріали і на роботу. Ми орієнтуємось на суму від 1000 доларів за квадратний метр – і це щонайменше. Але, з Божою допомогою нам усе вдасться.
Гроші залучають в основному від благодійників – як церковних організацій, так і просто людей із різних країн. Якщо все піде за планом, то майбутній реабілітаційний центр можуть відкрити уже за два роки.
Ольга Романська |