За весь час існування міста в ньому народилося багато яскравих особистостей.
Багатьох із них доля розсіяла по всьому світу, але Станиславів назавжди лишився для них рідним, пише Репортер.
Польський письменник-сатирик, журналіст.
Народився Ян Павел Фердинанд Лям у Станиславові 16 січня 1838 року в родині цісарсько-королівського комісара скарбниці Кондрата Ляма. Батько був німцем, а мати – полька.
Спочатку Ян навчався дома, а потім закінчив Бучацьку гімназію при монастирі отців василіян. У 1856-1859 роках навчався у Львівському університеті, де студіював право та філологію.
Після того брав участь в Італійській військовій кампанії на боці австрійців. По поверненні у Галичину змушений був заробляти приватним учителюванням, працював і канцеляристом. Та водночас почав пробувати себе у літературі. Написав ряд поетичних творів, відтак отримав запрошення щодо співпраці від кількох газетних редакцій.
У 1863-1864 роках Ян Лям у ранзі капітана брав участь у польському повстанні проти російського царату. Після придушення повстання та повернення до Львова був заарештований і провів два роки в австрійській в’язниці.
З 1866 року Лям жив у Львові, працював журналістом. Але перш за все він був письменником-сатириком. У своїх творах висміював вади тогочасного суспільства, австрійську бюрократію в Галичині.
У доробку письменника сатиричні повісті: «Пан воєнний комісар» (1863), «Великий світ Цапович» (1869), «Скляний чоловік», «Королевич в Галичині» (1879), «Голови для позолочення» (1873), «Ідеалісти» (1876), «Дивні кар’єри» (1881).
Публіцистичні статті Яна Ляма із циклу «Львівські хроніки» (1868-1869), написані на актуальні соціальні теми, стали дуже популярними.
У тижневих оглядах «З краю та світу», які у 1883-1886 роках публікувала «Газета Львівська», Лям висвітлював події культурного життя, писав про визначних діячів, зокрема про Івана Франка, Михайла Павлика.
Крім того, Ян Лям вивчав історію України та викривав її фальсифікаторів. У 1880-х роках виступав проти галицьких «москвофілів».
У поемі «Завіхост» (1862) обстоював ідею дружби українського і польського народів.
Також Лям написав «Марш Соколів» – гімн гімнастичного товариства «Сокіл» (не плутати зі знаменитою піснею «Гей, соколи»).
Помер письменник 3 серпня 1886 року у Львові. Похований на Личаківському кладовищі.
У 1887 році у Львові видали п’ятитомник його вибраних творів. |