Субота, 27.07.2024, 05:23:48

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Червень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Архів новин
Головна » 2019 » Червень » 20 » В Івано-Франківську вже відреставрували 24 старих дверей
18:48:32
В Івано-Франківську вже відреставрували 24 старих дверей

Відреставровані двері прикрашають історичні будинки Івано-Франківщини.

Тепер біля будинків, де встановили відновлені двері, навіть проводять тематичні екскурсії. А першою запропонувала реставрувати старі двері в рамках ініціативи #ФранківськЯкийТребаБерегти громадська діячка Марія Козакевич, — повідомила журналіст Сабіна Ружицька у соцмережі, передають "Вікна".

Як правильно відновлювати двері, у місті ніхто не знав. Спробувати вирішив Ростислав Хабурський, юрист за фахом, який зараз розвиває родинний столярний бізнес. Працювати зі старим деревом пан Ростислав навчався у німецьких фахівців.

Сабіна Ружицька завітала у майстерню, де з небуття повертають частини міської історії:

"Двері відновлюють на околиці міста, у промисловому районі біля залізничного вокзалу. На подвір’ї протяжний гул. Під великим навісом біля спеціального підвищення, на якому лежать старовинні двері, метушиться пан Ростислав. Він спеціальним феном нагріває фарбу на старовинних дверях та зачищає її. Це двері з будинку, що на вулиці короля Данила, 1, їх привезли кілька днів тому. Отож робота є”.

Відновлення дверей, за словами пана Хабурського, розпочинається з вивчення історії у бібліотеках і архівах. Чоловік розповідає, що коли вже вирішено, двері якого будинку треба реставрувати, починається історичне дослідження. Ростислав Хабурський та Марія Козакевич часто звертаються до науковців, збирають дані в архівах, бібліотеках, аби вивчити, як первісно виглядала та чи інша кам’яниця, якими були двері. У пригоді стають старі світлини, поштівки, гравюри, газети, спогади жителів міста. Часто доводиться робити ксерокопії друкованих джерел, або змалювати “портрет” дверей. Коли ця інформація є, двері знімають, привозять у майстерню.

Далі слід почистити двері, розібрати їх на частини. Середній розмір дверей 2-4 метри заввишки, 1,5-2 метри завширшки, вони складаються з 10-15 дерев'яних частини, 4-8 металевих завіс, 2 ручок. На деяких є ще й скло та ковані решітки. Завишки двері 2-4 метри.

“Коли частини розібрані, оцінюють стан дерева, якщо воно десь пошкоджене так, що його відновити не можна, то треба зробити нові вставки, але вони обов’язково повинні бути з того самого дерева, що й старі двері”, — мовить реставратор.

Вставки повинні ідеально підходити, бо їх кілька раз вкладають, наче пазл, згодом зачищують те місце в дверях, біля якого вони будуть. Нові вставки намащують спеціальним клеєм та припасовують. Опісля спеціальним розчином замащують щілини в старих дверях, чекають поки він засохне, далі шліфують, складають розібрані частини та все разом покривають обезжирювачем, а згодом — воском або палубним маслом, якщо двері дубові, і прозорим лаком або фарбами іноземного виробництва, якщо смерекові.

2-4 дні покриття сохне. Насамкінець відновлюють скло та металеві завіси і ручки, над реставрацією останніх працюють ковалі.


Переглядів: 294 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024