Різдв’яно – новорічний період є особливим для більшості людей. Це час, який можна провести з близькими, відвідати далеку родину; це моменти особливих очікувань.
Природньо, ніхто з причетних до охорони та популяризації культурної спадщини Галича не очікував негативу після нещодавно виконаної праці – встановлення анотаційних таблиць поруч пам’яток культурної спадщини; результат роботи було помітно, всі були задоволені. Проте, ще не минуло і двох тижнів з часу їхнього монтажу (грудень 2024 р.), як окремі з них вже знищені…
Зокрема, в цей святковий період зафіксовано розбиття анотаційної таблиці присвяченої Галицькому замку. Її було встановлено з південної сторони замкової тераси, поруч автобусної стоянки. Невідомі особи знищили працю інших людей, збільшили потребу пошуку додаткових фінансових ресурсів для відновлення таблиці.
Один з написів на таблиці засвідчував, що: «…У 1676 р. фортецю зруйнували турецько – татарські війська…» - сьогодні не потрібно турків і татарів, чи окупантів зі сходу – тепер це роблять наші земляки… Прикро, що це відбувається тепер, в захищеному місті, в далекому тилу від бойових дій.
Подібне варварство в історичних моментах, коли Україна бороться за свою державність і культурну ідентичність, є неприпустимим. З огляду на це, якщо б хтось володів інформацією з приводу осіб які знищили таблицю, доцільно в анонімний спосіб її довести до відома НЗ «Давній Галич» чи відділення поліції. В іншому випадку, ми будемо спостерігати системне нищення подібного майна, а містянам залишиться тільки коментувати: «…зробили для людей, але то не для наших людей…» (саме так говорили перехожі побачивши уламки таблиці).
На жаль, це не перший вандалізм щодо минулого нашого міста в сучасності. Кілька років тому (в 2018, 2021) були зафіксовані ще кілька випадків (згадки щодо них подаємо нижче в коментарях).
Залишається тільки сподіватися, що з кожним роком свідомість мешканців змінюватиметься – в руслі відчуття своєї позитивної причетності до міської історії.
Андрій Чемеринський,
Почесний краєзнавець України |