Субота, 12.07.2025, 21:38:55

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Липень 2025  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » 2025 » Липень » 9 » Відійшла у вічність підпільниця ОУН з Ямниці
22:28:34
Відійшла у вічність підпільниця ОУН з Ямниці

8 липня 2025 р. у с. Ямниці на 98 – ому році життя відійшла у вічність членкиня ОУН Курська Анна.

Чин похорону здійснено отцем – деканом Богданом Курилівим на місцевому кладовищі у Ямниці.

Присутні на честь Курської Анни заспівали славень ОУН «Зродились ми великої години».

 

Курська (Савчак) Анна Андріївна народилася 1 вересня 1927 р. Її батьками були Савчак Андрій Миколайович та Гєрушинська Марія Євстахіївна, які займались рільництвом. Окрім неї в сім’ї був старший брат Юрій (1925 р.н., псевдо «Арій», загинув у підпіллі в 1946 р. на Долинщині) та молодший Василь (1930 р.н., помер у 2023 р.).

Навчалась з 1934 р. в Ямницькій школі. В 1943 р. закінчила Станиславівську торговельну школу. Після закінчення школи з серпня по листопад 1943 р. була бухгалтером інфекційної лікарні.

До Юнацтва ОУН належала з січня 1942 р. Псевда - «Віра», «Ліда», Рекомендацію на вступ дав Катамай Микола Олексійович.

Виконувала обов’язки виховниці в підпільному Пласті, який на той час діяв під назвою Виховних Спільнот Української Молоді. З жовтня 1942 р. до осені 1943 р. була зв’язковою окружного провідника «Байди» (Роман Мокрий, уродженець с. Тулуки Снятинського повіту, трагічно загинув у травні 1944 р. через необережне поводження зі зброєю). В зв’язку з загрозою арешту (в Ямниці було заарештовано кілька членів мережі ОУН) вимушена перейти в підпілля.

Відбула ідеологічні вишколи в с. Бринь Галицького району (влітку 1943 року під проводом «Степової»). Отримавши необхідну підготовку проводила подібні вишколи в с. Виноград Коломийського району, Парищі Надвірнянського району з членами Юнацтва ОУН.

Восени 1943 р. пройшла вишкіл медсестер в Галицькому районі (с. Крилос) під керівництвом «Мотрі». Її скеровано в Косівський надрайон Коломийської округи ОУН для праці у підпільному медсекторі, де брала участь у лікуванні поранених та хворих на тиф вояків УПА, зокрема ройового командира сотні «Скуби» (Дмитро Гах), «Байди» (Михайло Симчич), стрільця сотні «Гамалії» Василь Скригунця) «Жовтого» (Микола Теніцький) та інших, а також готувала санітарок для УПА в селах Рожнів, Шешори, Прокуравa.

З липня 1944 р. виконувала обов’язки секретаря повітової провідниці Мицько Марії Антонівни (псевдо «Оришка»). Основне її завдання — розгортання інформаційної мережі в районі для окружного проводу. Вела збір повідомлень із сіл Іваниківка, Чукалівка, Підпечери, Підлужжя.

Отримала дозвіл легалізуватись. Для конспірації отримала в сільській раді фіктивну справку про прописку в Ямниці (під прізвищем – Савчак Марія Миколаївна). Священник видав відповідну справку про народження, а директор школи Ткачук Кирило видав справку про закінчення семерічки. Завдяки цьому поступила на дев’ятимісячні бухгалтерські курси у Станіславі. Змогла отримати тимчасовий паспорт. Провчилась до лютого 1946 року і була заарештована НКВС. Арешт відбувся 8 лютого 1946 р.

Звинувачена — за співпрацю і участь в збройному підпіллі (зазначено «членство в ОУН», виконання обов’язків провідника окружного проводу). Сиділа в Станіславській тюрмі. Слідство вів Губанов Олексій. Основними методами слідства були допити.

Засуджена військовим трибуналом МВС Станіславської області. Суд відбувся 14 червня 1946 р. і дав присуд 10 років виправних робіт за статтями 54.1 «а», 54.11 (зрада Батьківщини, групова). Арештованих везли по етапу: Станіслав — Львів — Кіровська область Кайський район (Вятлаг). У Львові Савчак Анна провела три тижні і ще тиждень з них один тиждень, як ув’язнена карцеру. У Вятлазі перебувала з 1946 р. по 1951 р.

За слабким станом здоров’я перевезена в Мордовію. Працювала на швейній фабриці табору Дубравлаг (станція Потьма посьолок Явас) до квітня 1955 р. В квітні 1955 р. відправлена на поселення в Новосибірську область. Працювала в колгоспі, на молокозаводі. Тут вийшла заміж за Михайла Курського (теж засудженого за ст. 54), з м. Путивля Сумської області.

В 1956 р. звільнена від висилки, приїхала в Ямницю. Влаштувалась прибиральницею в школу. Працювала на різних роботах. З 1961 р. і до пенсії працювала на цементно – шиферному комбінаті.

Реабілітована в 1992 р. Визнана учасницею бойових дій ОУН – УПА на державному рівні.

Виховала двох дочок – Оксану і Ірину. Втішалася любов'ю онуків – Андрія, Володимира, Тараса і Володимира. Дочекалася правнуків – Володимира, Ксенію та Вікторію.


Переглядів: 5 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025