Субота, 25.05.2024, 02:01:10

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Березень 2011  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » 2011 » Березень » 2 » Вшанують священника, співця Манявського скиту
13:36:26
Вшанують священника, співця Манявського скиту
3 березня 2011 р. в Богородчанській центральній районній бібліотеці відбудеться година історичної пам’яті "Будитель Галицької раті” з нагоди 200-річчя від дня народження о. А.Могильницького. Початок заходу о 16.00 год. Одночасно в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І.Франка відбудеться літературно-краєзнавча студія "Антін Могильницький: душа співця і патріота”.
Антін Могильницький народився З березня 1811 року в селі Підгірках поблизу Калуша в сім'ї убогого священика. На другому році життя Антона помер його батько. Дитячі роки майбутній письменник і громадський діяч провів з ма­тірю та вітчимом у Солотвині на Богородчанщині. Сюди сім'я переїхала після смерті батька — 1813 р. Гімназійну ос­віту юний Антін здобував у м. Бучачі, Чернівцях, Буда­пешті. 1837 року він вступив до Львівської греко-католицької семінарії, яку успішно закінчив через три роки. Після закінчення духовної семінарії Антін Могильниць­кий зайняв спочатку посаду парафіяльного адміністратора в с. Зборі Калуського повіту, а потім перенісся у старовинне село Комарів біля Галича.
Літературну діяльність молодий Могильницький почав у 1838 році в стінах духовної семінарії, де написав свої перші вірші. Боротьба за рідну мову і літературу стає для Могильницького кровною справою, головним змістом його поезії і пуб­ліцистики. 
Революційні події 1848 року дали письменникові ще біль­шу наснагу до літературної і громадської діяльності. Саме в цей час на матеріалах народних переказів написав він свою найкращу поему "Скит Манявський", баладу "Русин—воїн". А. Могильницький хотів видавати у Станіславові літератур­ний журнал. Можливо, в цьому часописі А. Могильницький хотів надрукувати щось з життя Підгірок і Калуша, куди він навідався навесні 1848 року і де, за спо­гадами, збирав якісь матеріали.
У буремному 1848 році письменник поринув у громадсь­ко-політичну роботу, зокрема, у Станиславові. Саме тут, на Станиславівському соборі, він виступив з палкою промовою, яку Іван Франко назвав однією з перших "маніфестацій руських в тім памятнім році". Основним змістом її був за­клик до єднання українського і польського народів у боротьбі за демократичні права і свободи. Палкий поборник єднання цих двох словянських народів, А. Могильницький ясно го­ворив, що "нам потреба народної єдності, єсли ми з-під тяж­кого ярма абсолютизму хочемо цілком видобутися і тих прав і свободи, котрі нам конституцією суть обіцяні, але ще не сповнені" .
1859 року письменник переїхав у с. Бабче, де посів па­рафію. Тут у 1861 році його обирають до першого Галиць­кого краєвого сейму, де він часто виступав. Сейм делегував Антона Могильницького до віденської Державної Ради. Це було нелегке і авторитетне державне визнання. Однією з кращих є його промова, виголошена у Відні 27 червня 1861 р.: "Яко русин з роду говорю я з глибини руського серця, що руський язик є цвітущий, совершенний і був ко­лись язиком польського королівського двора і дворян... Нині твердять наші противники, що руський язик не спосібний до шкіл, до науки".
Незважаючи на щоденні турботи про хліб насущий, про виховання дітей, яких було 13, піклування про здоров'я, Антін Могильницький продовжує літературну діяльність. Він пише чудові вірші: "Згадка старовини" (Вінок русинам на обжинки.— Відень, 1846.— Ч. 2.— С. 42—44), "Пробудися, соловею", "Ученим членам Руської Ради", "Судьба поета" та інші.
13 серпня 1873 року, будучи проїздом у с. Яблуньці Богородчанського округу, А. Могильницький несподівано по­мер. Похований він на місцевому цвинтарі. Довго могила бу­ла запущена, але львівські патріоти всупереч комуністичним чиновникам за одну ніч таємно впорядкували її і встановили 1985 року надмогильний памятник. Про життя та письмен­ницьку і громадську діяльність Антона Могильницького пи­сали літературознавці, його творчість особливо високо ціну­вав Іван Франко.

Переглядів: 762 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024