Головна » Архів новин
17 січня під головуванням заступника начальника управління культури облдержадміністрації В. Тимківа проведено нараду музейників області. Порядок денний передбачав розгляд та аналіз інформації щодо проблемних питань у діяльності музеїв та підсумки роботи музеїв області за 2011 р. На нараді були присутні начальник відділу охорони культурної спадщини та музейної роботи управління культури А.Давидюк, головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини та музейної роботи управління культури Г.Брицька, начальник відділу економіки, обліку та кадрової роботи управління культури Н.Левкович, директор Івано-Франківського краєзнавчого музею Я.Штиркало, директор Івано-Франківського обласного художнього музею М.Дейнега, директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Я.Коретчук,
...
Читати далі »
Переглядів:
685
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
19.01.2012
|
17 січня голова обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк взяв участь у засіданні Кабміну, де зокрема розглядалося і питання відзначення у поточному році 950-річчя прикарпатського міста Тисмениці. Як повідомив Михайло Вишиванюк, затверджено заходи з відзначення цього ювілею та прийнято розпорядження Кабміну про виділення місту 7 мільйонів гривень.
Довідка Перша згадка про Тисменицю вміщена у Іпатіїєвському літописі та датується 1143 роком. У 1449 році від польського короля Казимира IV Тисмениця отримала Маґдебурзьке право і була значним ремісничо-торговим центром на Передкарпатті. Місто Тисмениця стало районним центром у 1982 році.
Переглядів:
552
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
18.01.2012
|
19 січня у селищі Верховина відбудеться традиційна гуцульська «Розколяда». Після Служби Божої у церковних храмах отці-декани та священослужителі спільно з колядницькими партіями, колядуючи і возвеличуючи Христове Рождество, пройдуть центральною частиною селища до річки Чорний Черемош, де відбудеться Йорданське Водохрещення. Після святочна громада направиться до Співочого поля – тут і відбудеться традиційне гуцульське свято «Розколяда» о 15.00. Отож, запрошуємо усіх верховинців і гостей краю на освячення Йорданської водиці і Гуцульські розплєси у Верховині. Також, у неділю, 22 січня ц.р., на Вічевому майдані м. Тлумач відбудеться урочисте відкриття районного фестивалю «Покутська розколяда» за участю фольклорних колективів району.
Переглядів:
688
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
18.01.2012
|
Запорізькі школярі, які на початку січня гостювали в с. Комарів Галицького району, ознайомились із пам’ятками давнього Галича. Учні 5-8 класів, що приїхали разом з учителем історії Запорізької ЗОШ № 81 Наталею Мігачовою та членом батьківського комітету школи Вікторією Мурухваладзе, побували на екскурсії, яку провела завідувач історичного відділу Національного заповідника «Давній Галич» Марія Костик. У туристичний маршрут було включено центр сучасного Галича, Музей караїмської історії та культури, храм Святого Пантелеймона. Гості з цікавістю послухали розповідь про давній Галич, оглянули макет столиці Галицько-Волинського князівства біля церкви Різдва Христового. Великий інтерес викликала історія караїмської громади Галича. Запоріжці висловили свої міркування з приводу походження караїмів.
Переглядів:
621
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
18.01.2012
|
Кожний твір Степана Помф’юка – це часточка України Гуцульщина — край, багатий на таланти. Тут майже в кожній хаті вміють вишивати, в’язати, ткати, писати писанки. У цьому краї, серед високих і лісистих гір, розкинулося мальовниче село Люча. Його жителі пишаються своїм селом, адже і в ньому народилося чимало талановитих людей. Серед них – майстер з плетіння бісером Степан Помф’юк. Народився С.Помф’юк 2 червня 1955 року в селі Лючі. Зараз живе у Львові. Потяг до творчості з’явився у нього ще в 1971 році, коли був школярем. Якось, перебуваючи з мамою у місті Коломиї, побачив ремінь, вишитий частинками кольорового пластмасового дроту. Його зацікавило, як такі маленькі дротики тримаються за ремінь?! Це запитання не давало йому спокою, і він почав збирати такі ж дротинки, різати їх на маленькі частинки і плести з них браслети. Свої роботи роздаровував друзям
...
Читати далі »
Переглядів:
827
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
18.01.2012
|
Цікаві оригінальні гуцульські співанки, записані у 60-х - 80-х роках минулого сторіччя від мешканців сіл Верховинщини, увійшли у видану в передноворічні дні збірку "Співучі гуцули" Івана Рокіщука. Іван Васильович мешкає у присілку Заверх села Білоберізка Верховинського району. Гуцульську музичну творчість полюбляє змалку. Тож коли перетнув 60-річний рубіж, вирішив здійснити свою давню мрію і зібрав докупи всі рукописи, а ще — сам виконав на старовинних гуцульських інструментах почуті і записані мелодії, вміщені на компакт-диску. Власне, збірка "Співучі гуцули" і складається із книжечки і диску, в які увійшли, окрім співанок і мелодій, гуцульські приповідки, детально описаний обряд андріївських ворожінь та словничок гуцульських слів. А допоміг здійснити татову мрію син Іван, який працює в Рівненському державному університеті і організував видання збірки
...
Читати далі »
Переглядів:
666
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
18.01.2012
|
У навчальних закладах міста проходить прес-інформування та тематичні години, присвячені цій події. У шкільних бібліотеках Івано-Франківська розгорнуті тематичні виставки літератури та періодичної преси. 19 січня у Центрі патріотичного виховання учнівської молоді ім. С. Бандери відбудеться диспут з питань державотворення. 20 січня у Центральному народному домі — лекції на тему «Соборна незалежна Україна». У цей же день о 15-й годині в обласному музично-драматичному театрі ім. Івана Франка відбудеться урочиста академія до Дня Соборності та Свободи України. А у неділю у День Соборності на площі біля пам’ятника діячам ЗУНР (вул. Грюндвальдська, 11) відбудеться урочисте віче, присвячене 93-й річниці проголошення Акта злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки».
Переглядів:
592
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
18.01.2012
|
Колядки під керівництвом берези (керівника), у гуцульському парадному строї і зовсім без спілкування із жінками. Так у часі різдвяних свят колядують на Івано-Франківщині. Саме виступи колядників з Гуцульщини стали кульмінацією львівського фестивалю «Велика коляда». Приїхали гуцульські колядники із села Криворівня – там колядують лише чоловіки. Про свій прихід до господи сповіщають у ріг. У хаті колядують майже три години, адже для кожного члена сім’ї – окрема пісня. Співають і для померлих. Для того посеред хати ставлять калач, і запалюють свічку. Носять у різдвяний час і особливий одяг – парадний гуцульський стрій. У такому одязі гуцули морозів не бояться. «Гуцул: спереду у нього грудь на розпашку, а ззаду – там гарматою не доб’єшся», – жартує колядник з Гуцульщини Василь Луцюк.
...
Читати далі »
Переглядів:
724
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
18.01.2012
|
17 січня, під час сесійного засідання депутати Івано-Франківської міськради ухвалили рішення перейменувати вулицю Індустріальну на вулицю Володимира Кубійовича. Володимир Кубійович – відомий український громадсько-політичний діяч, один із ініціаторів створення Української дивізії «Галичина» та "Енциклопедії Українознавства".
Переглядів:
590
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
17.01.2012
|
Івано-Франківська обласна рада оголосила 2012-й на Прикарпатті роком Героя України Олекси Гірника. У зв’язку з цим відбулася прес-конференція його сина Євгена Гірника — голови Фундації ім. Олекси Гірника. «Олекса Гірник — це постать, яку потрібно вшановувати на всеукраїнському рівні, — підкреслив Є. Гірник. — Проте в умовах сучасної, здебільшого українофобської центральної влади вшанування їх на державному рівні було заблоковано парламентською більшістю, тому ухвалене обласною радою рішення є кроком очікуваним, принциповим і, безумовно, позитивним». Стосовно відзначення 100-річчя від дня народження Олекси Гірника, зазначив його син, воно матиме всеукраїнський характер, але буде проведено переважно на громадських засадах. Опікуватиметься ювілейними заходами створена понад рік тому Фундація ім.
...
Читати далі »
Переглядів:
628
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
16.01.2012
|
31 грудня 1934-го своїми першими експонатами заявив про своє існування новостворений коломийський музей. Це стало можливим завдяки подвижницькій діяльності його ініціатора і засновника, ревного поціновувача й збирача старовини Володимира Кобринського. Так, мабуть, хотіло саме провидіння, аби справу свого стрийка о. Й. Кобринського продовжив його внучатий небіж. У цьому випадку спрацювали не лише гени, але й святий патріотичний обов’язок. Багато відтоді спливло води у Пруті, перегортаючи, наче річкові валуни, світлі і темні сторони зі щоденного музейного життя в контексті світових історичних колізій. А передувала події національного становлення й самоствердження хвиля виставкового руху, яка на теренах Галичини набирала сили, давала поштовх до предметного вивчення й зберігання найцінніших експонатів. 4 вересня 1880 р. колегія коломийської філії товариств
...
Читати далі »
Переглядів:
901
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
15.01.2012
|
Календар - це не тільки зручна система відліку часу, заснована на обертанні Землі довкола Сонця і зміні фаз Місяця. Календар - це ще й хранитель культурної пам'яті, це місточок між одиницею і спільнотою, минулим, теперішнім і майбутнім. Газета пропонує добірку пам'ятних дат, які варто згадати прикарпатцям у 2012 році. Звісно, будь-який перелік неминуче залишатиметься вибірковим і не може претендувати на вичерпність, та й площа газетних сторінок обмежена. Тому пропонуємо читачам доповнювати календар спільно з редакцією - надсилаючи пропозиції на електронну пошту «ГК». Вони будуть додані до календаря на сайті газети.
Січень
Переглядів:
656
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
15.01.2012
|
Незабаром на сесії міської ради голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус звітуватиме про роботу в 2011 році. Навряд чи звіт вразить громаду новизною: після переліку здобутків різного ступеня сумнівності почуємо й про «нечисленні» і тимчасові недоліки, спричинені браком коштів, політикою центральної влади, світовою кризою і - чим завгодно, лиш не власною лінню й непорадністю. У 1936 році перед громадськістю міста звітував президент Станиславова Здіслав Стронський. Зовсім недавно відгриміла війна, а світова економіка ще не оклигала від удару Великої депресії. Та й інвестиційні і бюджетні можливості міста тоді були незрівнянно скромнішими. І все ж скільки всього вдавалося зробити! Прочитайте й порівняйте з успіхами нинішніх очільників... Після реформи міського самоврядування з 1934 року магіс
...
Читати далі »
Переглядів:
630
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
15.01.2012
|
Військова історія Галича та його околиць є дуже багатою на різноманітні події. Кожен період військової історії – від княжої доби до визвольних змагань ХХ століття – має свою «родзинку», яка завжди буде цікавою всім шанувальникам історії. Розглядаючи події Першої світової війни, які проходили на теренах Галича, не можливо оминути один цікавий факт. Він пов’язаний з перебуванням у Галичі в 1916 році досить відомого австро-угорського бронепотяга (Panzerzug № II). Цей бронепотяг назавжди увійшов в історію австро-угорських військових сил як герой боїв в Італії (1915 р.) та на Коломийщині (1916 р.). Одна з оцінок характеризує його як «найбільш результативний бронепотяг Першої світової війни» –хоча на той час тільки в Австро-Угорської армії використовувалося 15 бронепоїздів.
Переглядів:
1840
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
15.01.2012
|
Київський літопис, описуючи галицькі події під 1165 роком, залишив справді вражаюче свідчення: «Прибіг із Цесарограда братан цесарів кир Андронік до Ярослава Володимировича в Галич. І прийняв його Ярослав із великою приязню, і дав йому Ярослав декілька городів для втіхи. Але потім прислав цесар грецький Мануїл Комнін двох митрополитів, кличучи його до себе, і Ярослав одпустив Андроніка до нього з великою честю, приставивши до нього, Андроніка, єпископа свого Кузьму і двох мужів своїх найзначніших». Рятуючись від переслідувань свого двоюрідного брата Мануїла I, наприкінці 1164 р. Андронік, за свідченням візантійських істориків Микити Хоніата і Йоана Кіннама, втік до Галицької землі. Його ще в 1154 р. заарештував імператор за державну зраду, інтриги і змови, утримуючи в суворому ув’язненні. Автор грецької хроніки М. Хоніат розповідає, що повернувшись до
...
Читати далі »
Переглядів:
744
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
13.01.2012
|
Працівники центральної районної бібліотеки м. Надвірна підготували і провели годину краєзнавства «Вчений мовознавець, патріот», присвячену 115-ій річниці з дня народження нашого краянина. Про життєвий і творчий шлях Василя Дем’янчука розповіла Раїса Грушецька. Бібліотекарі Н. Берчак, Н. Мартинюк прочитали вірші про рідну мову А. Кримського, Т. Шевченка, Н. Чира, І. Яцури. Народився Василь Дем’янчук 13 січня 1897 р. у Надвірній у трудовій родині. Батько Климентій Дем’янчук працював на цегельні. Малий Василько навчався у початковій школі, відтак – у Станиславівській гімназії, яку закінчив у 1915 році. 1918-го переїхав до Києва і вступив на історико-філологічний факультет університету, після закінчення якого продовжив навчання в аспірантурі при кафедрі історії української мови. Молодого в
...
Читати далі »
Переглядів:
694
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
13.01.2012
|
Дивлячись на це фото, важко повірити, що воно зроблено практично у центрі Івано-Франківська. Рік – 1969. Місце – вулиця Тичини. Тоді на місці нинішньої дитячої поліклініки знаходився віварій медичного інституту. Віварій походить від латинського vivarium (vivus – живий). Так називають приміщення для розведення та утримання лабораторних тварин, над якими роблять усілякі медичні експерименти. Івано-франківський віварій кінця шістдесятих являв собою трикімнатний дерев’яний будинок, клітки та близько 20 соток, обгороджених зеленим парканом, що розвалювався на очах. Студенти називали його «собачник», оскільки там мешкало близько 50 псів і майже сотня кроликів. І це не рахуючи мишей, щурів і морських свинок. Було там і своє підсобне господарство із чотирма кіньми. На них фірами возили моркву та бурячки для кролів і, напевно, кістки для собак.
Переглядів:
861
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
13.01.2012
|
У XVIII столітті Станиславів знали далеко за межами Прикарпаття не через потужні фортифікації, багаті ярмарки чи пишні храми. Подібними принадами тоді могло похвалитися будьяке серйозне європейське місто. Проте наше мало те, чого не купиш, – власну чудотворну ікону. Саме до неї йшли тисячі прочан, аби у щирій молитві знайти в Богородиці захист і підтримку. І знаходили.
Як прозрів писар Триста років тому жив у Станиславові такий собі пан Домінік. Він працював писарем вірменської громади і був людиною не бідною. Настільки не бідною, що замовив собі у 70-літнього маляра Даниїла копію знаменитої Ченстоховської ікони Божої матері – головної святині Польщі. Електрики тоді не було, житло освітлювали свічками й лучина
...
Читати далі »
Переглядів:
738
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
13.01.2012
|
У своїй книзі «Чудотворні ікони Прикарпаття», яка побачила світ у видавництві «Нова Зоря» в 2003 році, ми подали образки про 12 ікон Божої Матері, які знаходились в різні часи на теренах Івано - Франківщини. Історичні долі їх були різними, так само як і їх походження, до того ж одні зберігались у церквах, а інші у польських костелах. Зрештою, великої різниці між ними у зв’язку із цим ми не робили, адже ікона для побожного християнина є насамперед Божим ликом і перше, що спадає на думку, коли її бачиш – це помолитися перед нею. Тому ми і подали розповіді про чудотворні ікони із Більшівців, Лисця, Маріямполя, Станіславова (з вірменського костелу), Фраги. Тримаючи дану тему на пульсі зацікавлення, ми час від часу фіксували різноманітну інформацію про інші чудотворні ікони, про які, на жаль, відомостей бракувало, що і завадило написати про них окремі статт
...
Читати далі »
Переглядів:
1520
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
13.01.2012
|
До особливого виду археологічних знахідок на території давньоруських міст належать привісні печатки. Найчастіше для їх виготовлення використовували свинець (молівдобули), значно рідше – срібло (аргировули) і золото (хрисовули). Такими печатками скріплювалися важливі державні, правові, господарські, торговельні, церковні і військові документи. За титульним зображенням на аверсі печатки можна встановити: осіб князівського походження, церковних ієрархів, представників місцевого боярства та військової еліти. Якщо тут вказувалося християнське ім’я власника печатки і відповідно до нього зображення святого, то на зворотному боці (реверсі) позначалося язичницьке (світське) ім’я. Дуже часто воно прочитується в контексті благального звернення до Бога: «Господи, допоможи рабу своєму...” На Галицько-Волинській Русі побутували печатки із загадковим написом "ДЬНЬСЛОВО”. Вчені здогадуються, що такі сфрагістичні знаки використо
...
Читати далі »
Переглядів:
744
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
13.01.2012
|
Ці книжки виявилися давнішими на кілька десятиліть від першої письмової згадки про село і майже на півстоліття за храм Різдва Пресвятої Богородиці, який вважається найдовершенішою дерев’яною спорудою гуцульської сакральної архітектури. Під його покровом вони й схоронилися від воєнних лихоліть і зламів епох. Якщо зважити на те, що в книгах є дуже цікаві записи навіть про дідусів і бабусь новонароджених, можна вивести не лише родоводи криворівнівців до кінця XVII століття, а й родовід самого села, яке претендує на українське гуцульське село-музей. Найдавніший запис зроблено в 70-х роках XVIII століття. Останній — у 1944-му, пише сайт ukurier.gov.ua. — Завдячувати тому, що цей церковний літопис вцілів, — розмірковує сільський голова Ва
...
Читати далі »
Переглядів:
556
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
13.01.2012
|
З нагоди Дня соборності України, свята створення незалежної Української Народної Республіки, яке ми відзначаємо 22 січня, у відділі краєзнавчої літератури обласної бібліотеки ім. І.Франка функціонує книжкова виставка-факт „Злука: віків і волі вічні дзвони”. Незважаючи на численні труднощі, що випали на долю нашого народу, ідея всеукраїнської єдності України ніколи не полишала його. Крах у жовтні 1918 р. Австро-Угорської імперії і поява на політичній карті Європи ще однієї Української держави - Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) обумовили початок нового важливого етапу в реалізації ідеалу соборності українських земель. І ЗУНР, і відновлена наприкінці 1918 року УНР з перших же днів свого існування прагнули до об'єднання в єдину соборну Українську державу, яке втілилося в пам'ятному історичному Акті Злуки.
Переглядів:
605
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
12.01.2012
|
До кінця місяця спільне українсько-польське подання переліку дерев’яних церков, які заслуговують на внесення до Списку світової спадщини ЮНЕСКО, потрапить до штаб-квартири цієї організації у Парижі. Там спеціалісти впродовж року повинні ухвалити відповідне рішення. І тільки після цього приблизно в середині 2013-о українські релігійні пам’ятки одержать статус культурного надбання людства. Нашу область у списку представляють церкви Святого Духа у Рогатині та Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району. А Україну в цілому ще чотири унікальні культові споруди з Львівщини та дві із Закарпаття. Весь список налічує 16 пунктів, з яких половина належить польській стороні. Сусіди, від яких, власне, і вийшла ініціатив
...
Читати далі »
Переглядів:
582
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
12.01.2012
|
60-річний ювілей відсвяткував завідувач Літературного музею Прикарпаття Володимир Смірнов. Починаючи з 1986 року він зайнявся роботою над музеєм, збирав матеріали і формував експозиції; відвідав чимало куточків нашої області, зустрічаючись із письменниками і формуючи архів і фонд музею. Недарма на урочистій академії ювіляра вітала письменницька делегація на чолі з головою Івано-Франківської спілки Євгеном Бараном, заступник начальника управління культури ОДА Василь Тимків, який вручив Володимирові Смірнову спільну грамоту голів ОДА та обласної ради, і заступник міського голови Івано-Франківська Михайло Верес, який нагородив ювіляра відзнакою міського голови. ОДТРК
Переглядів:
617
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
12.01.2012
|
На ПП «Скульптура» Львівської фабрики мистецтв розпочалася робота для відливання у бронзі пам’ятника Генерал-хорунжому УПА Романові Шухевичу, який постане у Калуші. За попередніми даними, встановлення пам’ятника заплановане на 30 червня — 105-у річницю від дня народження Романа Шухевича. Як повідомив «Вікнам» заступник голови оргкомітету зі встановлення пам’ятника Роман Король, ПП «Скульптура» вже отримало аванс у розмірі 53 тис. гривень, які зібрала громада міста, і приступило до робіт із відливання пам’ятника. Уже за місяць калушани навідаються у Львів, щоб побачити перші результати роботи. Нагадаємо, що наприкінці грудня гіпсова скульптура була направлена на ПП «Скульптура», щоб постати у бронзі. Крім того, збір коштів на спорудження пам’ятника Роману Шухевичу триває. Один із жителів облас
...
Читати далі »
Переглядів:
574
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
12.01.2012
|
Так сталося, що будь-яке будівництво в центральній частині міста викликає явно нездоровий інтерес. Чи це зумовлено історико-архітектурною спадщиною Івано-Франківська, яка так чи інакше виринає під час майже кожного будівництва, чи то людей насторожує невелика частина місць для забудови, яка щоразу зменшується, але поява будівельних кранів обов’язково викликає зацікавлення: а що там? Побачивши будівельну техніку на території колишнього Західноукраїнського економіко-правничого інституту, журналісти сайту „Рravda.if.ua” вирішили просто поцікавитися, що за нова будівля зрине на тій площі. Перша ж отримана інформація здивувала – під час розкопок ґрунту під котлован будівельники виявили залишки якоїсь старовинної споруди.
Переглядів:
665
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
12.01.2012
|
Відбулось позачергове засідання робочої групи з питань охорони культурної спадщини спільно з історико-краєзнавчим об’єднанням «Моє місто». Були розглянуті пропоновані Національним Банком України ескізи ювілейних монет присвячених до відзначенню 350-річчя місту Івано-Франківську. В 2011 році відділ з питань охорони культурної спадщини спільно з історико-краєзнавчим об’єднанням «Моє місто» запропонували випуск ювілейних монет присвячених 350-річчю міста Івано-Франківська номіналом 5 та 10 гривень. На розгляд міській раді та виконавчому комітету міської ради Національний Банк України представив ескізи монет для узгодження всіх елементів зображених на монетах.
Переглядів:
554
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
12.01.2012
|
Напередодні святвечора ми попросили поділитися спогадами про те, як святкували Різдво вояки УПА, її легендарного сотенного Мирослава Симчича з Коломиї. - Вояки УПА були всі віруючими християнами — у нас не було невіруючих, — каже М. Симчич. — І Різдво, і Великдень ми завжди намагалися святкувати урочисто, як дозволяла нагода. Пам’ятаю, як з 1944-го на 1945 рік ми святвечір відзначали цілим куренем у Білоберізці на Верховинщині. Брали участь дві сотні — «Мороза» і «Палія». Організований надрайонним проводом Косівщини святвечір у Білоберізці був дуже врочистий, по-справжньому святковий. Білоберізка простяглася вздовж невисокого берега Черемошу. Проте кілька хат розкидано по довколишніх горбах. Саме в одній з таких віддалених хат ми й зібралися для святкування. Поки командири й стрільці вечеряли, озброєні стійкові пильно охороняли село. Вони часто змінюва
...
Читати далі »
Переглядів:
988
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
11.01.2012
|
Як відзначали новорічні свята в Галичині сто років тому, звідки прийшла традиція прикрашати ялинку і що залишилося в святкуванні від «совітів»? Новий рік людство святкує здавна. Першу згадку про новорічне святкування знаходимо в ІІ тис. до н.е. у давньому Вавилоні. А ось 1-го січня Новий рік почали відзначати у стародавньому Римі за календарем Юлія Цезаря з 46 року н. е. А коли ж з'явилася новорічна ялинка? Звичай прикрашати деревце був відомий ще у стародавніх греків, проте саме ялинки почали прикрашати стародавні германці, вшановуючи таким чином дух лісу. Першу письмову згадку про ялинку знаходимо в хроніці міста Штрансбурга від 1605 року, де описано, що городяни ставлять ялинку в домівках і прикрашають її кольоровими паперовими квітами, яблуками, цукром. Згодом через Голландію, Чехію, Поль
...
Читати далі »
Переглядів:
771
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
10.01.2012
|
"Депутати за 5 хвилин зібрали 200 тис. грн. із власних коштів на реставрацію брами палацу Потоцьких!.. секретар міської ради Руслан Марцінків наголосив на критичному стані в якому зараз перебуває пам'ятка архітектури міського значення, і необхідність невідкладної її реставрації. У зв'язку із тим, що на св'яткування 350-ти річчя Івано-Франківська центральна влада не виділила місту жодної копійки із державного бюджет, Р.Марцінків закликав піти шляхом благочинства... "Якщо нічого не зробимо, то скоро вона завалиться, - акцентував Руслан Марцінків. - Тому пропоную забезпечити відновлення брами коштами мешканців, депутатів та меценатів". Пропозиція виявилась дуже вдалою і вже у сесійній залі голова фракції ВО "Свобода" Роман Онуфріїв оголосив, що він як підприємець із влашних коштів виділить 10000 гривень, та закликав інших депутатів долучитись до виділення
...
Читати далі »
Переглядів:
698
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
10.01.2012
|
Різдво Христове — улюблене багатьма свято церковного року. Воно наповнене духовністю, радістю, любов’ю, а ще — глибоким символізмом, який упродовж багатьох століть створив особливий спосіб поєднання Неба і Землі у спільній молитві радості народження Спасителя Ісуса Христа. Після Святої вечері та короткого сну українська родина холодним зимовим ранком збирається на урочисте різдвяне Богослужіння, щоб голосно та дзвінко, хором з усією Церквою Земною та Небесною, заспівати "Бог Предвічний”. А далі — коляда, різдвяна зірка — вертеп. Чи задумувалися ви над тим, що таке вертеп, що означає він, який глибинний зміст він несе? Тож, пропоную зануритися у містерію різдвяного вертепу. Вертеп — це молитовне прославлення Бога через театральне дійство, яке представляє Різдвяну містерію. Саме слово "вертеп”
...
Читати далі »
Переглядів:
991
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
08.01.2012
|
Христова Церква виділяє три найбільші свята року: Великдень, Різдво та свято Зіслання Святого Духа, більш відоме під назвою Зелені свята. Проте, є ще одне свято церковного року, яке підноситься до величі цих трьох, і у кожної парафії воно — різне. А називається свято — храмовим. Калуш відзначає храмове свято у день святого Архистратига Михаїла. Проте, є свідчення, що храмовим святом у нашому місті є і Різдво. Усі собори, церкви, каплиці мають свою назву. Храми посвячують, називають, на честь одного із свят, присвячених Господу Ісусу Христу (наприклад, Собор Воскресіння Христового в Івано-Франківську. — Авт.), чи Богородиці (церква Різдва Пресвятої Богородиці у мікрорайоні Загір’я. — Авт.), на честь святих (храм святого Архистратига Михаїла у Калуші. — Авт.), або якоїсь визначної події, пов’язаної із святими, яку Церква вшановує у відповідни
...
Читати далі »
Переглядів:
860
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
08.01.2012
|
4 січня 2012 р. в приміщенні Івано-Франківського художнього музею проведено ювілейний пленум Івано-Франківської обласної організації Національної Спілки Краєзнавців України. Його учасниками стали більше 50 краєзнавців з різних районів нашої області. Таким чином, обласна організація краєзнавців відсвяткувала 20 – річчя з часу своєї діяльності.
Розпочав зібрання голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України М.Косило, який привітав усіх учасників та гостей зборів з Новим роком, Різдвяними святами.
Присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять видатного краєзнавця Прикарпаття, члена ОО НСКУ Мирона Мицана.
Переглядів:
770
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
07.01.2012
|
Івано-Франківська обласна рада оголосила 2012 рік в регіоні Роком Української повстанської армії, Національної скаутської організації України «Пласт», провідника Організації українських націоналістів Ярослава Стецька і Героя України Олекси Гірника. Як повідомили УНІАН у прес-службі Івано-Франківської облради, відповідне рішення з цього приводу 5 січня прийнято на сесії облради. Згідно з рішенням, планується виділити кошти для фінансування заходів з відзначення цих визначних дат. Районним радам, райдержадміністраціям та виконавчим комітетам міських рад міст обласного значення рекомендовано провести у населених пунктах області тематичні заходи, урочисті збори, покладання вінків і квітів до могил та пам’ятників борцям за волю України з
...
Читати далі »
Переглядів:
616
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
06.01.2012
| |