Село Богрівка на Івано-Франківщині є гірським та невеликим. Зараз життя тут протікає спокійно, однак 100 років тому в цьому районі точилися запеклі бої Першої світової. З тих часів у селі залишилися бетонні укріплення, так звані ДОТи. І цю спадщину часів Австро-Угорщини вирішили відновити.
Мілітарі-туризм і «Форт Паламент»
Понад 100 років тому територією Івано-Франківщини пролягав Східний фронт Першої світової війни. Тоді Австро-Угорщина воювала з Російською імперією, і австрійські вояки два роки стояли неподалік Богородчан. Тож гірське село Богрівка на Богородчанщині вони вибрали як місце, де можна збудувати укріплення для контролю території.
Наразі в Богрівці та біля неї є дев’ять бетонних ДОТів – це скорочення від терміна «довготривала оборонна точка». Вісім із них – одноповерхові споруди, а дев’ятий має аж три поверхи і навіть власну назву – «Форт Паламент». Всі ці споруди донедавна були у занедбаному стані. Втім, знайшлися люди, які побачили можливість і потребу відновити ДОТи. Адже вони можуть принести селу, громаді та всій Івано-Франківщині цілком реальну користь як туристичні об’єкти.
«Це дуже важливий проєкт, який ми назвали «Австрійські ДОТи в Богрівці – свідки Великої війни 1914 – 1918 років», – розповідає ініціатор проєкту Сергій Адамович. – Адже ці споруди прямо стосуються нашої історії. Тут була велика оборонна лінія, яка, сподіваємося, завдяки нашим зусиллям стане якісною туристичною локацією на Богородчанщині. Суттєвим плюсом є те, що ДОТи досить добре збереглися і їх буде не дуже складно відновити. Тож вони стануть не лише свідками історії, а й частинкою її спадщини, яку зможуть зрозуміти і побачити люди».
Відновлення оборонних споруд втілять у життя в рамках Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, яку реалізує Асоціація «Єврорегіон Карпати – Україна», і воно буде фінансуватися коштом Європейського Союзу. До фінансування долучаться й місцеві бюджети, адже Солотвинська ТГ, на території якої розміщена Богрівка, зацікавлена у збільшенні числа туристів. Наразі мова йде про 250 тисяч гривень від ЄС та 67 тисяч – від громади.
Мілітарі-туризм, тобто відвідування об’єктів, пов’язаних з історією воєнних конфліктів, активно розвивається і вже давно популярний у Європі. Людей, які цікавляться такими речами, відвідують місця битв, замки, укріплення і так далі, й справді досить багато. Тож оборонна лінія у Богрівці має всі шанси стати популярною серед туристів – в разі успішного завершення проєкту.
«Нашу увагу зразу привернуло те, що місцеві люди з повагою ставляться до історії, – каже історик Василь Тимків, директор КП «Пам’ять». – Там є гарний, впорядкований цвинтар австрійських вояків, біля церкви. Він не сплюндрований і не занедбаний. І до бункерів цих також ставляться із повагою. Адже за століття споруди майже не зруйнувалися».
Основне завдання тепер – відновити і зберегти автентичний вигляд споруд та оборонної лінії. Мова йде про площу приблизно у 2000 квадратних метрів. Також планують відновити міжповерхові перекриття у «Форті Паламент», зовнішню штукатурку тощо. А ще – 200 метрів окопів, щоб повністю відтворити середовище.
За чим ще їхати у Богрівку
Місцева влада також зацікавлена у реалізації проєкту, адже він може принести користь громаді та яскраві враження туристам.
«Я спершу не звертав на ці ДОТи уваги, а потім зрозумів, наскільки це може бути важливим. Село Богрівка має близько 800 жителів, тож є невеликим. Це прекрасна гірська місцевість, там неймовірні краєвиди. Австрійці свого часу недарма обрали цю позицію – там дуже добра видимість. І от ми хочемо відновити ці об’єкти, щоб до нас приїхали туристи. Наша громада готова долучатися і сприяти цьому проєкту, в тому числі фінансово», – розповідає Манолій Піцуряк, голова Солотвинської ТГ.
За словами голови громади, роботи планують розпочати якомога швидше, поки погода є сприятливою. Паралельно розробляються плани збереження та популяризації історико-культурного надбання, проводяться фестивалі та різні промоційні заходи. Крім того, Манолій Піцуряк анонсував ще один проєкт у Богрівці – це село та Івано-Франківськ планують сполучити велосипедним маршрутом.
«Нещодавно ми створили у селі музей етнографії та побуту. В нас є чимало гарних локацій, в нас є люди, які хочуть працювати і представляти всім свою продукцію. Маємо жителів, які займаються бджільництвом, а також ковальством. А особисто я випікаю короваї за рецептами бабусі»,– зазначає депутатка селищної ради та директорка Яблунського ліцею Ксенія Данилюк.
Все це у перспективі дозволить розвинути у Богрівці мілітарний та зелений туризм, розбудувати інфраструктуру краю й залишити людей на місці. Але все ж основна місія проєкту – зберегти пам’ять про непросту історію України в часи Першої світової. Адже українці тоді воювали в обох арміях – і Російської імперії, і Австро-Угорщини.
Тарас ВОЛОШИН |