Понеділок, 21.04.2025, 07:32:57

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Квітень 2025  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
 
Архів новин
Головна » 2025 » Квітень » 13 » «Це якась магія»: у Карпатах пишуть унікальні писанки з чорним тлом
08:58:26
«Це якась магія»: у Карпатах пишуть унікальні писанки з чорним тлом

У селі Чорний Потік Делятинської громади уже не одне покоління мистців створює унікальні писанки із чорним тлом. З початком повномасштабного вторгнення на них почали з’являтися сучасні українські символи, зокрема герб та прапор, розповіли КУРСу майстри-писанкарі у Чорному Потоці.

Перші чорнопотоківські писанки виготовляли не лише для краси чи оберегу, а й для обміну. За одну таку писанку можна було отримати два або три яйця. Так мешканці села заробляли на прожиття. Професійним промислом ця справа не стала, бо кожна писанка – унікальна. Повторити її повністю неможливо.

Сьогодні у Чорному Потоці понад п’ятдесят майстрів і майстринь. Вони створюють писанки на курячих, гусячих і перепелиних яйцях протягом усього року. Найпоширенішими орнаментами залишаються рослинні та тваринні мотиви, а особливо птахи. Основними кольорами писанок є чорний, червоний, жовтий та білий.

Мешканці села писанку із чорним тлом називають по-різному. Молодь зазвичай каже, що це чорнопотоківська писанка, люди середнього віку – чорнопотійська, старше покоління – чорнінська.

З початком повномасштабного вторгнення традиційні орнаменти писанки доповнилися національною символікою. Мисткиня Марія Тимінська розповідає, що в неї були замовники, які просили зобразити синьо-жовтий прапор чи герб на писанці, а також навіть герб на тлі червоно-чорного прапора.

«Наші воїни, які зараз захищають нашу державу, також постійно затребували писанку чорніцьку, Вона є символом дому, своєї рідної хати. І кожен із воїнів щорічно отримує ту писанку, той скарб», – додає директор Чорнопотоківського ліцею Михайло Струк.

Ліцеїст Роман розповідає, що писанкарству його навчила бабуся, коли йому було приблизно 8-9 років. Тепер хлопець разом з іншими дітьми продовжує вдосконалювати свої вміння.

«Подобається розписувати писанки через те, що коли ти наводиш воском ці орнаменти, то тобі здається, що це якась магія», – каже Роман.

Загалом учні ліцею активно долучаються до написання писанок. Діти працюють під керівництвом мисткині Марії Тимінської, яка займається цим ремеслом уже десять років. Її роботи можна побачити  в різних країнах світу – від США до Франції, Португалії, Німеччини та інших європейських країн.

У  родині мисткині писанкарство передається з покоління в покоління. Марія Тимінська згадує, як її навчала бабуся, а тепер вона передає знання дітям. Старша донька Марії Наталія в 2019 році посіла друге місце на Всеукраїнському конкурсі з писанкарства. Молодша Ганнуся цьогоріч з матір’ю проводить майстеркласи.


Переглядів: 4 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025