Четвер, 21.11.2024, 15:56:59

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2024 » Жовтень » 30 » Як пов'язаний повстанський лікар Євген Каранович з Калушем
09:43:38
Як пов'язаний повстанський лікар Євген Каранович з Калушем

З родинних переказів і розповідей старших людей калушани знають про тих лікарів, які лікували підпільників і повстанців та нехтували загрозою для власного життя і своїх родин. Це зокрема Маркил Рожанковський і Олександр Сандурський, Дмитро Капітан і Олексій Зеленюк, Ярослав Мартинець. Але ніхто й ніде не згадував про пов'язаність з Калушем головного лікаря УПА на Волині Євгена Карановича.

Народився Євген Каранович 2 лютого 1901 року в Сокалі в міщанській родині Пантелеймона Карановича і Марії з дому Іванець. Закінчив гімназію в Сокалі. Навчався в Українському Таємному Університеті у Львові, а після його заборони поляками — в Ягайлонському університеті у Кракові. Після отримання медичної освіти працював лікарем у Народній лічниці у Львові, з 1930 року був членом Українського лікарського товариства. З 1931 року працював у Камені-Каширському на Волині.

Зв'язок Євгена Карановича з Калушем відкриває метрична книга одружень Калуша за 1897-1944 роки, яка зберігається в Державному архіві Івано-Франківської області. Він одружився з Наталією-Ярославою Книш, яка народилась 10 вересня 1907 року в Коломиї в учительській родині Михайла Книша і Серафини з дому Кузьма. У Калуш родина Книшів переїхала через зміну місця праці. Шлюб 5 серпня 1933 року давав о. Володимир Тисовський у калуській церкві Архистратига Михаїла, свідками були суддя-емерит (пенсіонер) Володимир Іванець і власник фабрики Андрій Стромецький. До слова, на шлюбі не було Маріїного брата Зиновія — відомого бойовика Української військової організації. Він саме відбував восьмирічне ув'язнення за участь у бойових акціях УВО. Зиновій за німців став бургомістром Калуша, також він відомий своїми книгами про Летючу Бригаду УВО, в яку були залучені багато калушан.

Після одруження молода сім'я поїхала в Камінь-Каширський, де проживала неподалік лікарні на нинішній вулиці Шевченка. Там у них народились дві донечки — Богданна і Радослава, такі милі та ніжні, що всі називали їх тільки пестливими іменами Нюня й Радуня. Марія Каранович надзвичайно любила дітей. Також вона кохалась у квітах і прищеплювала такі почуття своїм донькам. Для них біля будинку облаштовувала маленький квітничок, щоб вони вчилися доглядали за квітами.

Ідилічне родинне життя збурила війна. В роки німецької окупації Євген був головним обласним лікарем. На Волині зі спротиву окупантам постала Українська повстанська армія. Євген Каранович став повстанським лікарем у загоні УПА «Озеро» і отримав псевдо «Караван». Між селами Хотешів і Котуш Євген влаштував повстанський шпиталь групи УПА-Північ. Виконував надскладні операції пораненим, врятував сотні людських життів. Одночасно продовжував лікувати цивільне населення, нікому не відмовляючи й навідуючи віддалені села. Відчуваючи свою невідворотну загибель і бажаючи врятувати свою сім'ю, восени 1943 року Євген повернувся в місто і відправив дружину з доньками за кордон, очевидно в Польщу, а сам повернувся до повстанців. Узимку 1943 року лікар Каранович, сестра милосердя Марія і четверо їх охоронців потрапили в засідку радянського диверсійно-терористичного загону Федорова біля села Мельники-Річицькі й всі загинули. Загиблих урочисто поховали у братській могилі на церковному подвір'ї в с. Хотешів. А вже за незалежності на могилі встановили меморіальну дошку.

У 2017 році в місті Камінь-Каширський Волинської області перейменували вулицю імені радянського розвідника-диверсанта НКВД-НКГБ Миколи Кузнецова на честь лікаря УПА Євгена Карановича.

Олег ДРОГОМИРЕЦЬКИЙ, краєзнавець


Переглядів: 10 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024